Karta mifare co to jest?

Karta mifare co to jest?

Karta mifare co to jest? Kontrolę dostępu w obiekcie można zorganizować za pomocą plastikowych kart Mifare o różnych wzorach. Najpopularniejszym typem jest karta mifare Classic. W zależności od ilości pamięci do przechowywania konfiguracji lub informacji o użytkowniku są to: karta mifare Classic 1K oraz karta mifare 4K. Pamięć podzielona jest na sektory a każdy z nich jest chroniony własnym zestawem kluczy dostępu, które z kolei można zaprogramować do wykonywania różnych operacji (odczyt, zapis, zmiana wartości bloku itp.).

Inteligentny karty bezdotykowe

Technologia MIFARE, wynaleziona przez małą firmę Mikron w 1994 roku, bardzo szybko podbiła rynek kart zbliżeniowych, dzięki czemu PHILIPS odkupił ją w 1998 roku.Technologia ta jest oparta na standardzie ISO14443A i działa z częstotliwością 13,56 MHz. Karta zbliżeniowa RFID z układem NFC MIFARE należy obecnie do najpopularniejszych.

Karta mifare, co to jest? Karta inteligentna mifare to zwykle karta plastikowa (86x54x0,8 mm), wewnątrz której znajduje się mikroukład (chip) z chronioną pamięcią, odbiornik, nadajnik i antena. Pojemność pamięci tej karty to 512 bitów, 1 kB lub 4 kB, a cała pamięć jest podzielona na 16 sektorów. Każdy sektor składa się z 4 bloków (3 informacyjne i 1 do przechowywania kluczy). Karta mifare ma minimalny okres przechowywania 10 lat, a liczba cykli zapisu wynosi około 100 000.

Karty mifare działają z częstotliwością 13,56 MHz. Odległość do czytnika, przy której rozpoczyna się interakcja, jest określona przez moc nadajnika czytnika i czułość odbiornika karty. Ponadto dane z karty są przesyłane do czytnika dopiero po wzajemnej identyfikacji tajnego klucza (kodu) zapisanego w sektorze pamięci karty i zapisanego w czytniku odpowiedniej aplikacji. Z reguły odległość odczytu kart mifare wynosi 5-10 cm, w niektórych przypadkach nawet 70 cm.

Czym wyróżniają się inteligentne karty zbliżeniowe do zadruku?

Karta mifare co to jest?Wyjątkowość każdej karty mifare zapewniona jest poprzez przypisanie jej indywidualnego numeru, zapisanego w jednym z sektorów pamięci bezpośrednio przez producenta. Jednocześnie z tym numerem wydawana jest tylko jedna karta, która jest najczęściej wykorzystywana, jako kod identyfikacyjny w systemach kontroli dostępu i zarządzania. Aby chronić informacje przechowywane na karcie, w chipie karty zastosowano sprzętowy kryptoprocesor, który implementuje algorytmy szyfrowania danych przesyłanych przez kartę inteligentną do czytnika.

W trakcie jej doskonalenia opracowano kartę mifare plus, która ma podwyższoną ochronę referencyjną zgodnie ze standardem AES.I jest całkowicie kompatybilna z systemem kontroli dostępu opartym na technologii Mifare Classic, co pozwala na zwiększenie niezawodności tego ostatniego. Można kupić karty mifare w różnych modyfikacjach. Karty zbliżeniowe będą dobrym wyborem identyfikatorów do systemów kontroli dostępu, ponieważ mają podwyższony stopień ochrony i mogą być stosowane w obiektach o wysokich wymaganiach bezpieczeństwa.

Zobacz również:

Rodzaje inteligentnych systemów kart zbliżeniowych

Karta inteligentna mifare classic to unikalny identyfikator, a także dodatkowa pamięć, którą można przepisać. Główną przewagą tych kart zbliżeniowych nad analogami jest możliwość szyfrowania przesyłanych danych, a pojemność pamięci to 1KB, co pozwala na przechowywanie informacji o posiadaczu karty. Tego typu karty wykorzystywane są nie tylko w systemach dostępowych, ale również w systemach płatniczych i rabatowych.

Karta zbliżeniowa mifare classic 1k ev1 przeznaczona jest do:

 • Organizacja wstępu do lokali (szpitale, instytuty, szkoły, hotele, agencje rządowe) i miejsc rekreacji (hotele, atrakcje), do automatycznego parkowania.
 • Klucze do systemów księgowych i kontroli dostępu (ACS).
 • Rozliczanie trasy przemieszczania się pracowników (kierownicy, kierowcy, przedstawiciele handlowi itp.).
 • Wdrożenie przepustki do pomieszczenia w celu kontroli dostępu i rozliczania czasu pracy w organizacjach komercyjnych i obiektach przemysłowych.
 • Opłaty za transport publiczny.
 • Opłata za przejazd autostradami płatnymi.
 • Płatności za usługi i towary (małe kwoty).

Karta zbliżeniowa do łatwej integracji z nowymi i istniejącymi systemami

Karta mifare desfire light działa z częstotliwością 13,56 MHz i normą ISO14443A. Dostępna wielkość pamięci: 1 KB. Posiada wbudowany UID, który można wielokrotnie zadrukować.

Cechy karty mifare desfire light:

 • Podwyższony poziom bezpieczeństwa
 • Mogą być używane, jako karty bankowe
 • Różne poziomy dostępu do pamięci wewnętrznej (ograniczone prawa dostępu do danych przez osoby trzecie)
 • Nieograniczona liczba plików dla każdej aplikacji w systemie plików karty
 • Kilka zestawów kluczy do pamięci wewnętrznej
 • Stworzenie wirtualnej kopii karty
 • Procedura uwierzytelniania karty.

Mikrokontroler do kart mifare Desfire Light posiada certyfikat, dzięki czemu może służyć do tworzenia bankowych kart identyfikacyjnych. Podczas korzystania z karty możliwa jest praca tylko z pamięcią wewnętrzną: dane identyfikacyjne karty nie będą widoczne dla osób trzecich. Taka funkcjonalność jest przydatna w przypadku, gdy osoby trzecie stale pracują z kartami dostępu (np. dział personalny dodaje zdjęcia pracowników), ale jednocześnie nie ma dostępu do reszty informacji. Funkcje tych kart obejmują zarządzanie kopiami zapasowymi na chipie i uwierzytelnianie trójskładnikowe. Pozwala to na przechowywanie do 28 aplikacji i nieograniczonej liczby plików dla każdej aplikacji w systemie plików karty. Główną przewagą tych kart jest bezpieczeństwo.