Karta mifare co to jest?

Karta mifare co to jest?

Karta mifare co to jest? Kontrolę dostępu w obiekcie można zorganizować za pomocą plastikowych kart Mifare o różnych wzorach. Najpopularniejszym typem jest karta mifare Classic. W zależności od ilości pamięci do przechowywania konfiguracji lub informacji o użytkowniku są to: karta mifare Classic 1K oraz karta mifare 4K. Pamięć podzielona jest na sektory a każdy z nich jest chroniony własnym zestawem kluczy dostępu, które z kolei można zaprogramować do wykonywania różnych operacji (odczyt, zapis, zmiana wartości bloku itp.).

Inteligentny karty bezdotykowe

Technologia MIFARE, wynaleziona przez małą firmę Mikron w 1994 roku, bardzo szybko podbiła rynek kart zbliżeniowych, dzięki czemu PHILIPS odkupił ją w 1998 roku.Technologia ta jest oparta na standardzie ISO14443A i działa z częstotliwością 13,56 MHz. Karta zbliżeniowa RFID z układem NFC MIFARE należy obecnie do najpopularniejszych.

Karta mifare, co to jest? Karta inteligentna mifare to zwykle karta plastikowa (86x54x0,8 mm), wewnątrz której znajduje się mikroukład (chip) z chronioną pamięcią, odbiornik, nadajnik i antena. Pojemność pamięci tej karty to 512 bitów, 1 kB lub 4 kB, a cała pamięć jest podzielona na 16 sektorów. Każdy sektor składa się z 4 bloków (3 informacyjne i 1 do przechowywania kluczy). Karta mifare ma minimalny okres przechowywania 10 lat, a liczba cykli zapisu wynosi około 100 000.

Karty mifare działają z częstotliwością 13,56 MHz. Odległość do czytnika, przy której rozpoczyna się interakcja, jest określona przez moc nadajnika czytnika i czułość odbiornika karty. Ponadto dane z karty są przesyłane do czytnika dopiero po wzajemnej identyfikacji tajnego klucza (kodu) zapisanego w sektorze pamięci karty i zapisanego w czytniku odpowiedniej aplikacji. Z reguły odległość odczytu kart mifare wynosi 5-10 cm, w niektórych przypadkach nawet 70 cm.

Czym wyróżniają się inteligentne karty zbliżeniowe do zadruku?

Karta mifare co to jest?
Karta mifare co to jest?

Wyjątkowość każdej karty mifare zapewniona jest poprzez przypisanie jej indywidualnego numeru, zapisanego w jednym z sektorów pamięci bezpośrednio przez producenta. Jednocześnie z tym numerem wydawana jest tylko jedna karta, która jest najczęściej wykorzystywana, jako kod identyfikacyjny w systemach kontroli dostępu i zarządzania. Aby chronić informacje przechowywane na karcie, w chipie karty zastosowano sprzętowy kryptoprocesor, który implementuje algorytmy szyfrowania danych przesyłanych przez kartę inteligentną do czytnika.

W trakcie jej doskonalenia opracowano kartę mifare plus, która ma podwyższoną ochronę referencyjną zgodnie ze standardem AES.I jest całkowicie kompatybilna z systemem kontroli dostępu opartym na technologii Mifare Classic, co pozwala na zwiększenie niezawodności tego ostatniego. Można kupić karty mifare w różnych modyfikacjach. Karty zbliżeniowe będą dobrym wyborem identyfikatorów do systemów kontroli dostępu, ponieważ mają podwyższony stopień ochrony i mogą być stosowane w obiektach o wysokich wymaganiach bezpieczeństwa.

Zobacz również:

Rodzaje inteligentnych systemów kart zbliżeniowych

Karta inteligentna mifare classic to unikalny identyfikator, a także dodatkowa pamięć, którą można przepisać. Główną przewagą tych kart zbliżeniowych nad analogami jest możliwość szyfrowania przesyłanych danych, a pojemność pamięci to 1KB, co pozwala na przechowywanie informacji o posiadaczu karty. Tego typu karty wykorzystywane są nie tylko w systemach dostępowych, ale również w systemach płatniczych i rabatowych.

Karta zbliżeniowa mifare classic 1k ev1 przeznaczona jest do:

 • Organizacja wstępu do lokali (szpitale, instytuty, szkoły, hotele, agencje rządowe) i miejsc rekreacji (hotele, atrakcje), do automatycznego parkowania.
 • Klucze do systemów księgowych i kontroli dostępu (ACS).
 • Rozliczanie trasy przemieszczania się pracowników (kierownicy, kierowcy, przedstawiciele handlowi itp.).
 • Wdrożenie przepustki do pomieszczenia w celu kontroli dostępu i rozliczania czasu pracy w organizacjach komercyjnych i obiektach przemysłowych.
 • Opłaty za transport publiczny.
 • Opłata za przejazd autostradami płatnymi.
 • Płatności za usługi i towary (małe kwoty).

Karta zbliżeniowa do łatwej integracji z nowymi i istniejącymi systemami

Karta mifare desfire light działa z częstotliwością 13,56 MHz i normą ISO14443A. Dostępna wielkość pamięci: 1 KB. Posiada wbudowany UID, który można wielokrotnie zadrukować.

Cechy karty mifare desfire light:

 • Podwyższony poziom bezpieczeństwa
 • Mogą być używane, jako karty bankowe
 • Różne poziomy dostępu do pamięci wewnętrznej (ograniczone prawa dostępu do danych przez osoby trzecie)
 • Nieograniczona liczba plików dla każdej aplikacji w systemie plików karty
 • Kilka zestawów kluczy do pamięci wewnętrznej
 • Stworzenie wirtualnej kopii karty
 • Procedura uwierzytelniania karty.

Mikrokontroler do kart mifare Desfire Light posiada certyfikat, dzięki czemu może służyć do tworzenia bankowych kart identyfikacyjnych. Podczas korzystania z karty możliwa jest praca tylko z pamięcią wewnętrzną: dane identyfikacyjne karty nie będą widoczne dla osób trzecich. Taka funkcjonalność jest przydatna w przypadku, gdy osoby trzecie stale pracują z kartami dostępu (np. dział personalny dodaje zdjęcia pracowników), ale jednocześnie nie ma dostępu do reszty informacji. Funkcje tych kart obejmują zarządzanie kopiami zapasowymi na chipie i uwierzytelnianie trójskładnikowe. Pozwala to na przechowywanie do 28 aplikacji i nieograniczonej liczby plików dla każdej aplikacji w systemie plików karty. Główną przewagą tych kart jest bezpieczeństwo.