Nowe media, czyli jak zmienił się świat dzięki technologii?

Nowe media, czyli jak zmienił się świat dzięki technologii?

Nowe media, czyli jak zmienił się świat dzięki technologii? Rozwój technologii w ostatnich dziesięcioleciach sprawił, że świat stał się jedną wielką globalną wioską, w której obecnie żyjemy. Postęp cywilizacyjny ułatwia wejście wielu firm na rynki międzynarodowe i otwarcie filii na całym świecie. Doba cyfryzacji wpłynęła także ogromnie na różne rodzaje mediów, które do na docierają i zmieniają rzeczywistość.

Rozwój technologiczny w ostatnich dziesięcioleciach intensywnie zmienił nasze życie. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka myślimy, że w istocie wcale tak nie jest, to prawda jest taka, że XXI wiek sprawił, że świat zachwiał się w posadach, a media zmieniły się diametralnie. Patrząc na media nie tylko w Polsce, ale i na świecie przed dobą komputeryzacji, wszak trudno nie zauważyć, że zostały one skutecznie wyparte, kiedy era digitalizacji nastąpiła. Prasa, która niegdyś była jednym z najważniejszych źródeł informacji o świecie i kwestiach bieżących, współcześnie w formie papierowej nie ma już siły przebicia. Konieczność pójścia do sklepu po papierowy egzemplarz dla wielu jest stratą czasu i pieniędzy. Dlatego też nawet największe gazety, które niegdyś były wydawane w formie internetowej, wiele lat temu przeniosły się także do internetu. Dzięki wykupieniu szczególnego dostępu do internetowej wersji gazety, można wyświetlać ją na monitorach, dzięki czemu bez konieczności wychodzenia z domu jesteśmy w stanie czytać gazety.

Gazeta na monitorze? Czyli jak zmienił się model czytania wiadomości w prasie

Nowe media, czyli jak zmienił się świat dzięki technologii?Ponadto warto zauważyć, że kupowanie gazet wiąże się jednak z pewnym wydatkiem, nawet jeśli decydujemy się na dostęp do gazety na monitorze musimy uiścić w tym celu konkretną opłatę. Z kolei jeśli weźmiemy pod uwagę jak wiele stron internetowych, wiadomości ze świata pojawia się z minuty na minutę w sieci, to możemy uzmysłowić sobie, że ogromna część społeczeństwa, która czerpała wcześniej wiedzę o wydarzeniach z ostatniej chwili z gazet, przeniosła się z internetu. Dzięki czemu płacąc za internet, można uzyskać dostęp do nieograniczonych danych bez konieczności płacenia za to dodatkowo. Dlatego też prasa stopniowo z roku na rok upada. Coraz więcej magazynów zostaje zamkniętych Nawet te z ogromną historią, posiadające niegdyś renomę, stają się po prostu nierentowne i nie opłaca się ich utrzymywać. Warto zastanowić się także nad innymi rodzajami mediów, które skutecznie zostały wyparte lub są wypierane nadal z rynku. Dobrym przykładem jest telewizja, która wiodła prym szczególnie w XX wieku. Kiedy transmisje na żywo były możliwe, a obraz wraz z fonią się połączyły, można było wówczas z tego źródła czerpać wiadomości o ludziach, świecie.

W czym internet ma przewagę nad telewizją?

Jednak model przekazywania treści, jakim jest telewizja przegrywa z internetem na wielu polach. Jeśli chcemy oglądać telewizję, to co prawda mamy dostęp do wielu kanałów proponujących różną rozrywkę, natomiast jeśli chcemy oglądać na monitorach naszych komputerów to co naprawdę nas interesuje, to z pewnością zdecydujemy się jednak na rozwiązania, jakie daje internet. Dzięki dostępowi do globalnej sieci, każdy może w dowolnym momencie wybrać rodzaj rozrywki, na jakim najbardziej mu zależy. Jeśli chcemy oglądać najnowszy serial, to nie ma najmniejszego problemu, aby włączyć jedną z platform streamingowych, które stają się niesamowicie popularne w ostatnich latach i włączyć na monitorze dokładnie to, co chcemy obejrzeć. Podobnie jest z ciągle rozwijającym się rynkiem gier.

Nowe formy rozrywki, które przyciągają z roku na rok coraz więcej odbiorców, wymagają także dostępu do coraz nowszych technologii

Dzięki zapotrzebowaniu na coraz nowszy sprzęt i powstającym kultowym wielowarstwowym grom, wielu zapalonych fanów takiej właśnie rozrywki inwestuje sporo pieniędzy w nowe technologie. Nowoczesne monitory komputery z wysokiej jakości procesorami czy klawiatury, pozwalające w sposób sprawny i swobodny poruszać się postacią na ekranie. Nowoczesne technologie, takie jak rozszerzona rzeczywistość wymagają sprzętu na najwyższym poziomie, bo i doznania, jakie można sobie dzięki nim zafundować są niesamowite. Monitory, które obsługują rozszerzoną rzeczywistość stają się coraz popularniejszą opcją i coraz więcej osób decyduje się na zakup właśnie takiego sprzętu. Niezależnie od tego, na jaki sprzęt się zdecydujemy, doba komputeryzacji w ostatnim dziesięcioleciu sprawiła, że technologie rozwinęły cywilizacyjnie cały świat w takim tempie, jak jeszcze nigdy wcześniej. To właśnie dzięki tym technologiom i globalnej sieci internetowej w wielu krajach na świecie mogą funkcjonować filie dużych firm korporacyjnych, które weszły na rynki zagraniczne tylko i wyłącznie dzięki podłączeniu do sieci, tworząc jedną wielką globalną wioskę. Niezależnie od tego z jakich dóbr informacyjnych obecnie korzystamy i na jakie rodzaje mediów się decydujemy, postęp cywilizacyjny możemy dostrzec na każdym kroku. Postęp, który z jednej strony daje nam wiele możliwości, ale za możliwościami idą w parze także konsekwencje, które również z roku na rok będą się coraz bardziej spolaryzowany.