Jak przygotować się do wczasów za granicą?

Jak przygotować się do wczasów za granicą? Wczasy za granicą są niezwykle ekscytującym wydarzeniem. Wyjazd taki jest nie dość, że kosztowo porównywalny z wczasami w Polsce, to wyjazdy za granicę nie są już „towarem deficytowym”- nie ma granic, możemy jeździć bez ograniczeń. Rzecz, która kiedyś była dobrem luksusowym przeznaczonym dla wyższych sfer, teraz jest na wyciągnięcie ręki. Jak przygotować się do wczasów za granicą, aby spędzić czas mile i bez przykrych niespodzianek?

Początki: sam czy z biurem podróży?

Wyjazd z biurem podróży jest stosunkowo łatwo operacją. Kupujemy wycieczkę  i nie musimy się niczym martwić – po prostu musimy stawić się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie. Mamy już zorganizowane przejazdy, część rozrywek i atrakcji.

Jeśli przygotowujesz sobie wczasy na własną rękę musisz pamiętać że poza podstawami typu bilety na samolot czy zakwaterowanie musisz też dowiedzieć jak dostać się z lotniska do  hotelu, czym można poruszać się po okolicy i czy możesz w jakiś sposób zaoszczędzić. W wielu miastach dla turystów przygotowywane są specjalne oferty gdzie np. wykupując specjalne karty masz darmowe wstępy do muzeów bądź innych obiektów kulturalnych. Kolejna ważna sprawa: kiedy sam organizujesz sobie atrakcje i chcesz zwiedzać sprawdź, czy będą dostępne bilety w terminie kiedy ty chcesz przyjechać. W wielu miejscach wejściówki trzeba rezerwować z minimum miesięcznym wyprzedzeniem.

Sprawdź czy potrzebujesz paszportu

Mimo iż obecnie dzięki temu, że Polska znajduje się w strefie Schengen, nie musimy mieć dużej ilości dokumentów by przekroczyć granicę. Warto jednak sprawdzić, czy miejsce do którego jedziemy nie wymaga dodatkowych dokumentów takich jak np. paszport czy też wiza.  Jeżeli takie dokumenty są wymagane sprawdźmy jak długo się je wyrabia i na ile są ważne, byśmy nie musieli zmieniać terminu podróży z powodu braku odpowiednich dokumentów.

Zobacz koniecznie:

Zaszczep się

Ta rada jest niezwykle przydatna w sytuacjach, kiedy wyjeżdżamy do krajów tropikalnych. Panujące tam choroby być może nie są groźne dla tubylców, aczkolwiek dla nas przybywających z innej strefy klimatycznej mogą przysporzyć wiele kłopotów. Szczególnie warto zaszczepić się jadąc do krajów azjatyckich. Nie są to zbyt wielkie koszty, a dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo powinno być naszym priorytetem.

Podróżując po terenie Unii Europejskiej można wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która potwierdza prawo do korzystania z pomocy zdrowotnej na terenie Unii Europejskiej. Niestety, na bezpłatną pomoc lekarską którą udzielają zagraniczne placówki liczymy tylko i wyłącznie w zakresie określonym przepisami danego państwa członkowskiego Unii. Liczyć musimy się z tym, że zostaniemy obciążeni dodatkowymi opłatami, różnymi od danych państw Wspólnoty, wiele też zależy od tego, czy potrzebujemy pomocy bo ulegliśmy wypadkowi w czasie uprawiania sportu bądź czy potrzebujemy transportu sanitarnego do Polski. Wizyty w szpitalu również w wielu krajach są dodatkowo płatne. 

Dodatkową opcją, o którą warto się zatroszczyć, jest wykupienie ubezpieczenia.  Pozwala ono w razie awaryjnej sytuacji bezpiecznie dostać się do kraju, albo skorzystać z pomocy medycznej, która w niektórych miejscach potrafi być bardzo droga. Dla wczasów koszty takiego ubezpieczenia wcale nie są takie wysokie, a jak to mówią: strzeżonego Pan Bóg strzeże.

Kolejna kwestia związana ze zdrowiem: jeżeli musisz przyjmować jakieś leki a lecisz samolotem dowiedz się u przewoźnika czy możesz te leki przewieść i na jakich zasadach. Niektóre leki pierwszej potrzeby u nas dostępne od ręki w sklepach spożywczych w części krajów nie są dostępne w ogóle, dlatego warto zabrać sobą minimalną ich ilość, by zareagować w sytuacjach awaryjnych.

Leć ekonomicznie

Wszystko zależy od tego czy twoje wczasy są w miejscu, w którym koszty życia są droższe od Polski czy tańsze. Czasami bardziej opłaca się nie zabierać ze sobą zbyt dużej ilości bagażu i płacić za nadbagaż, i przy długich wyjazdach kupić część rzeczy na miejscu np. rzeczy których używamy 1-2 razy, kosmetyki itp. Pomyśl o ilości zabieranych rzeczy: ile tak naprawdę ci jest potrzebne? Może można z czegoś zrezygnować?

Inaczej też podróżuje się samemu (bądź z druga połówką) a inaczej z dziećmi. Wiele też zależy od tego, w jakim okresie czasu jedziesz i jaki jest charakter wczasów: (spędzany aktywnie na nartach w Alpach, czy raczej leżakowanie na plaży w Maroku). Sposób rezerwacji wycieczki ma też wiele do powiedzenia. Inaczej trzeba się przygotować na wyjazd z biurem podróży, a zupełnie inaczej wyglądają wyjazdy planowane osobiście od początku do końca.

Wczasy są niezwykle miłym i cudownym czasem, kiedy odpoczywamy od codziennych zgryzot i trosk. Nie ma tutaj znaczenia czy to jest czas spędzony aktywnie na nartach bądź na rowerowej wycieczce dookoła Europy, czy będzie to tylko wylegiwanie się na plaży i nocne imprezowanie. Szczególnie wyjeżdżając za granicę musimy pamiętać o kilku drobnych elementach, które ułatwią nam wypoczynek i nie będą spędzały snu z powiek. Czasami tych kilka drobnych szczegółów może zaważyć na komforcie całego wyjazdu, jednak wczasy to czas kiedy my powinniśmy raczej odpoczywać, a nie myśleć.