Kupujesz laptop do biura? Przeczytaj nasz poradnik! Laptopy cieszą się obecnie ogromną popularnością wśród Polaków. Można z nich korzystać dosłownie wszędzie – zarówno w domu, w biurze, jak i w podróży. Ogromna mobilność laptopów to jeden z najważniejszych atutów, który podkreślają wszyscy ich zwolennicy. W chwili obecnej liczba kategorii laptopów jest ogromna – wyróżnia się laptopy domowe, laptopy do gier czy laptopy do biura. W dzisiejszym artykule scharakteryzujemy te ostatnie. Co powinno wyróżniać laptopy do biura? Na to pytanie odpowiemy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Laptopy do biura – jak je wybierać?
Codzienna realizacja obowiązków w pracy wymaga, aby posiadać sprzęt, który będzie wyróżniała niezawodność oraz pełna funkcjonalność. Laptopy do biura nie mogą ulegać częstym awariom ani się zacinać, ponieważ w sposób znaczący wpłynęłoby to na obniżenie wydajności pracowników. Tego typu problemy, które hamują pracę biurową, w żadnym wypadku nie mogą się pojawiać. Z takimi sytuacjami ma się do czynienia zwłaszcza wtedy, gdy dane laptopy do biura są bardzo wiekowe oraz w żaden sposób nie są dostosowane do aktualnych realiów technologicznych.
Trzeba jednocześnie zdawać sobie sprawę z tego, że wymagania sprzętowe nowych programów nieustannie rosną. Programiści sięgają po nowe technologie, które muszą obsługiwać coraz nowsze sprzęty. Trzymanie jednego laptopa do biura przez 5 lat, że zostaniemy bardzo mocno w tyle. Właśnie dlatego etapowi wybierania laptopa do biura trzeba poświęcić odpowiednio dużo czasu.
Wybieramy dobrego laptopa do biura
Najważniejsze w trakcie całego procesu wybierania laptopa są podzespoły takie jak procesor, karta graficzna, pamięć RAM czy dysk twardy. To one decydują o tym, w jaki sposób będzie funkcjonował należący do nas laptop. Gdy staniemy przed wyborem konkretnego urządzenia, powinniśmy w pierwszej kolejności dokładnie zweryfikować, czy spełnia on wymagania programów, na których będziemy w biurze pracowali. Doskonałym rozwiązaniem jest kupowanie laptopów na zapas – dzięki niemu w przypadku awarii któregoś z dostępnych sprzętów łatwo będziemy mogli zamienić go na jeden z dostępnych na stanie laptopów rezerwowych.
Nie można także zapominać o kwestiach, których nie da się odczytać z przedstawionych specyfikacji dostępnych laptopów. Chodzi tutaj na przykład o hałas generowany przez laptop, kulturę pracy czy wytrzymałość poszczególnych elementów konstrukcyjnych. O wszystkich tych czynnikach możemy dowiedzieć się więcej, gdy zapoznamy się a recenzjami konkretnych laptopów w internecie pisanych przez wykwalifikowanych ekspertów w tej dziedzinie. Tego typu wpisy są prawdziwą kopalnią wiedzy odnośnie laptopów do biura.
Jakie podzespoły powinien mieć dobry laptop do biura?
Tak jak wspomnieliśmy w początkowej części niniejszego artykułu, w trakcie wybierania konkretnego modelu laptopa będą jego podzespoły. To właśnie na ich podstawie trzeba analizować dostępną w danym sklepie elektronicznym ofertę. Podstawowym elementem każdego laptopa jest oczywiście procesor. Odpowiada on za płynną obsługę systemu oraz poziom sprawności działania poszczególnych aplikacji. Z tego względu procesor powinien być jak najlepszy. Warto wiedzieć, że liczba rdzeni procesora w przypadku pracy biurowej nie jest najważniejsza. W zupełności wystarczą procesory dwu bądź czterordzeniowe. Oprócz tego dochodzą wątki – ich powinno być cztery bądź osiem. Dzięki wątkom będziemy mieli stuprocentową pewność, że nasz laptop w trakcie obsługi kilku bądź nawet kilkunastu aplikacji w jednym momencie. Istotna jest także częstotliwość taktowania. Wartości większe niż 2,0 GHz na pewno sprawdzą się prawidłowo. Ważne jest też to, że wiele układów posiada taktowanie bazowe oraz taktowanie w trybie turbo, dzięki któremu można w sposób znaczący zwiększyć zapotrzebowanie procesora na moc obliczeniową. Laptopy do biura z trybem turbo dadzą nam gwarancję, że zawsze wszystko będzie działało szybko i sprawnie.
Kolejny niezwykle istotny czynnik w przypadku laptopów do biura to pamięć RAM. Warto wiedzieć, że przy pracy biurowej na laptopie nigdy nie wiadomo, czy dana ilość pamięci RAM okaże się wystarczająca. Co jakiś czas pojawiają się nowe, jeszcze bardziej wymagające programy, które mają ogromne zapotrzebowanie na dużą moc obliczeniową. Jeśli chcemy zapewnić sobie spokój oraz pewność, że zawsze wszystko będzie działało tak jak należy, powinniśmy kupować laptopy do biura z pamięcią RAM w ilości co najmniej 8 GB. Im będzie jej więcej, tym lepiej. Najlepiej, gdy dany laptop posiada także opcję późniejszego dołożenia dodatkowych kości pamięci. Znaczenie w przypadku pamięci RAM ma również jej rodzaj oraz szybkość działania. Do pracy biurowej poleca się kości DDR4, których taktowanie wynosi minimum 2133 MHz.
Dysk twardy to miejsce, na którym przechowywane są wszystkie zgromadzone przez nas pliki i aplikacje. Wpływa on także w znacznym stopniu na wydajność komputera oraz płynność obsługi całego systemu operacyjnego danego laptopa. W chwili obecnej wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje dysków: HDD oraz SSD.