Jak wybrać płytki ceramiczne do łazienki?

Jak wybrać płytki ceramiczne do łazienki?

Jak wybrać płytki ceramiczne do łazienki? Pytanie o wybór płytek ceramicznych do łazienki tylko na pierwszy rzut oka wydaje się proste. Nie wystarczy zdecydować o projekcie i kolorze, w praktyce wybór płytek ceramicznych do łazienki jest znacznie trudniejszy, ponieważ nie zawsze jest możliwe znalezienie wysokiej, jakości materiału. 

Jak wybrać kolor płytek ceramicznych?

Pod wieloma względami kolorystyka łazienki zależy od osobistych preferencji, a eksperci nie dają specjalnych zaleceń w tym zakresie. Warto jednak zwrócić uwagę na niektóre niuanse, których przestrzeganie uprości sprzątanie łazienki i stworzy w niej harmonijną atmosferę:

  • Płytki ceramiczne do łazienki w ciemnych kolorach nie nadają się do małych pomieszczeń, mała przestrzeń zwęzi się jeszcze bardziej.
  • Zastosowanie wstawek lub paneli z płytek dekoracyjnych wizualnie powiększy łazienkę.
  • Jasne i neutralne kolory doskonale sprawdzają się zarówno w małych, jak i przestronnych pomieszczeniach.
  • Ciemne i błyszczące wykończenia dodadzą elegancji i szlachetności, ale w małych łazienkach należy je zminimalizować.

Aby stworzyć harmonijną całość w łazience, zaleca się kupowanie gotowych kolekcji, w których kolory i faktury są idealnie ze sobą połączone.

Do ścian i podłóg – czy jest jakaś różnica?

Oczywiście takie płytki ceramiczne  do łazienki powinny różnić się wytrzymałością, rozmiarem i fakturą. W przypadku ścian w łazience, w których codziennie będzie utrzymywana wysoka wilgotność, zaleca się rezygnację z płytek o delikatnej lub bardzo wytłoczonej powierzchni. Dobrze zatrzyma brud, jest raczej trudna do czyszczenia. W przypadku podłogi płytka musi być wytłoczona lub matowa, aby zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia.

Glazurowane płytki ceramiczne do podłóg nie są odpowiednie, chyba, że będzie położony dywanik w łazience. Do podłóg kamionka porcelanowa jest najlepszą opcją, ponieważ ma najwyższy stopień odporności na naprężenia i zużycie. Duże płytki ceramiczne są częściej umieszczane na podłodze niż na ścianach. Wynika to głównie z prostoty czyszczenia, kiedy brud może gromadzić się w połączeniach między płytami, co jest dość trudne do pokonania.

Czy rozmiar płytek ceramicznych ma znaczenie?

Jak wybrać płytki ceramiczne do łazienki?
Jak wybrać płytki ceramiczne do łazienki?

W przypadku dużych łazienek ten problem nie jest tak dotkliwy: właściciele takich pomieszczeń mogą wybierać płytki ceramiczne o dowolnym rozmiarze i kształcie, kwadratowe lub prostokątne. Do pomieszczeń z małą powierzchnią zaleca się wybrać prostokątną płytkę o wymiarach większych niż 15 x 30 cm, a dekoracja ścian w łazience mozaikami staje się popularna. Ta opcja jest dobra zarówno w przestronnych, jak i małych łazienkach, ale tutaj warto wziąć pod uwagę ważny czynnik: znacznie trudniej jest wyczyścić taką powierzchnię. Na stykach między płytkami gromadzi się brud, dlatego konieczne będzie zwiększenie wysiłku w celu oczyszczenia łazienki. Jeśli łazienka ma skomplikowaną konfigurację, lepiej wybrać mozaikę lub małe płytki. Eliminuje to konieczność częstego cięcia dużych płytek, co nie tylko oszczędza materiał, ale także uzyskuje bardziej estetyczny końcowy wygląd pomieszczenia.

Jak wybrać wysokiej jakości materiał?

Aby wyeliminować prawdopodobieństwo zakupu wadliwych lub niskiej, jakości płytek ceramicznych, należy zwrócić uwagę nie tylko na informacje o jej wskaźnikach technicznych, wskazanych na opakowaniu, ale także na wygląd samych płytek. Przed zakupem ulubionej kolekcji zaleca się, aby poprosić sprzedawcę o podanie kilku płytek i przyjrzenie się im nie tylko z, zewnątrz, ale także od wewnątrz. Wysokiej, jakości płytki ceramiczne charakteryzują następujące wskaźniki:

  • Jakość przedniej strony. Płytka powinna być równomiernie pomalowana, jest to obowiązkowy wymóg dla płytek wysokiej, jakości. Jeśli kolor wydaje się nierównomierny lub dwie identyczne płytki mają różne nasycenie kolorów lepiej zrezygnować z zakupu. Jeśli płytka ceramiczna jest błyszcząca, trzeba sprawdzić jej gładkość, przesuwając dłoń wzdłuż jej przedniej powierzchni. Jeśli są ślady pęcherzy lub szorstkości, płytki są wadliwe lub do ich produkcji użyto przestarzałych technologii.
  • Płaskość powierzchni. Jeśli w środkowej strefie odwrotnej strony płytki znajduje się nawet niewielka wnęka, podczas układania nie zostanie ona całkowicie wypełniona klejem i nie będzie ściśle przylegać do ściany. Jest to obarczone wilgocią dostającą się do szczeliny między ścianą a płytą, co z czasem może powodować odklejanie się. Aby sprawdzić ten wskaźnik, należy przymocować dwie płytki przednimi bokami: materiał niskiej, jakości będzie miał szczelinę między płytkami.
  • Chłonność. Jeśli materiał dobrze wchłania wilgoć, a ściany łazienki są wyłożone nim, takie płytki z czasem staną się zbyt ciężkie i mogą się odklejać w niektórych miejscach. Ponadto na froncie płytek mogą pojawić się brzydkie plamy i pęknięcia. Aby sprawdzić wchłanianie płytek ceramicznych, należy spojrzeć na jego odwrotną stronę: jeśli jest na niej wiele małych porów, płytka dobrze wchłania wilgoć. Dozwolona jest tylko niewielka obecność – do 10 porów o małym rozmiarze.

Wybierając płytki ceramiczne, warto preferować praktyczne i przyjemnie wyglądające kolekcje, ponieważ płytka w łazience jest bardziej tłem dla kanalizacji i pięknych mebli.