Jaką kosiarkę wybrać?

Jaką kosiarkę wybrać?

Jaką kosiarkę wybrać? Każdy trawnik znajdzie swoją kosiarkę. O wyborze tego sprzętu decyduje wiele czynników. Najważniejsze pytania, na które należy odpowiedzieć przed zakupem, to:

 • Ile czasu chcę i mogę poświęcić na pielęgnację trawnika?
 • Jak duży jest mój trawnik?
 • Ile pieniędzy chcę/mogę wydać?

Odpowiadając na te pytania znacznie ułatwisz sobie wybór z bogatej oferty rynkowej. 

Najważniejsze kryteria wyboru kosiarki do trawy

Szerokość cięcia

Istnieje prosta zasada: im większa szerokość cięcia, tym krótszy czas koszenia. Kosiarki do trawy o dużej szerokości koszenia mają zwykle bogatsze wyposażenie, na przykład napęd na koła, większe kosze na trawę czy mocniejsze silniki. 

Zestaw do mulczowania

Wkładka mulczująca służy do rozdrabniania skoszonej trawy. Dzięki temu można pozostawić ją na darni jako nawóz organiczny. Taka warstwa dodatkowo zabezpiecza trawnik przed przesuszeniem. Im drobniej trawa jest mielona, tym lepiej i szybciej zostanie wykorzystana jako nawóz. Jeśli mulczujesz, musisz kosić częściej, ale jednocześnie użyźniacz trawnik, co obniża koszty jego utrzymania.

Rozmiar trawnika

Małe trawniki można z powodzeniem kosić za pomocą walcowej kosiarki do trawy- bez prądu, bez benzyny, bez hałasu. Przy większych powierzchniach znaczenie ma już szerokość koszenia: im większa, tym szybsze jest koszenie. 

Napęd

Jaką kosiarkę wybrać?Do wyboru jest benzyna albo prąd. Kosiarki spalinowe trzeba regularnie tankować- bez paliwa maszyna po prostu się zatrzyma. Takie urządzenia są jednak najbardziej wydajne. Kosiarki elektryczne występują w wersji z kablem i bez. Wariant z kablem nadaje się do mniejszych ogrodów, ponieważ w zasięgu zawsze musi być gniazdko, ewentualnie trzeba wyposażyć się w bardzo długi przewód. Praktyczniejsza, i jedyna możliwa przy dużych ogrodach, jest kosiarka akumulatorowa. Dzięki temu ogrodnik jest całkowicie niezależny i może obsłużyć nawet najodleglejsze zakątki. Samojezdne kosiarki do trawy również zaliczają się do kosiarek akumulatorowych.  

Ukształtowanie terenu

Łatwo posługiwać się kosiarka na równym i płaskim terenie. Gdy mamy do czynienia z nierównościami, dużo lepiej jest, gdy kosiarka ma własny napęd. W przeciwnym razie trudno będzie pchać ją pod górę.

Głośność

Poziom emisji hałasu różni się w zależności od rodzaju napędu. Generalnie: im więcej mocy, tym głośniej. Zgodnie z tą zasadą najgłośniejsze są kosiarki spalinowe. Najcichsza jest kosiarka samojezdna i oczywiście walcowa.

Waga

Jeśli po koszeniu kosiarkę trzeba tylko wepchnąć do garażu, jej waga nie stanowi problemu. Inaczej, gdy musi być na przykład zniesiona do piwnicy. W tym przypadku obowiązuje taka sama zasada, jak przy poziomie hałasu: im więcej mocy, tym cięższa maszyna. 

Komfort

Przeważnie komfort wiąże się z ceną. Do tej pory najczęstszą wersją rozrusznika w kosiarkach spalinowych było wyciąganie sznura rozruchowego. Do tego potrzeba jednak wyczucia i sporo siły. Dużo łatwiej jest z elektrycznym rozrusznikiem, kiedy kosiarkę zapala się jednym przyciskiem. Duże różnice dotyczą także uchwytu. Niektóre modele mają uchwyt ergonomiczny, co jest ważne przy dłuższym czasie pracy

Wysokość koszenia

Dobrze, gdy można ustawić wysokość koszenia na co najmniej 6 cm, dłuższa trawa sprawdzi się w czasie upalnego lata, ponieważ zapobiega przesuszeniu gleby. Trawniki sportowe kosi się na niższą wysokość.

Która kosiarka do mojego trawnika?

 • trawnik do 50 m2- kosiarka elektryczna, akumulatorowa, ręczna, szerokość cięcia 30 cm
 • trawnik do 100 m2- kosiarka elektryczna, akumulatorowa, szerokość cięcia 35 cm
 • trawnik do 200 m2- kosiarka elektryczna, akumulatorowa, spalinowa, szerokość cięcia 40 cm
 • trawnik do 400 m2- kosiarka elektryczna, spalinowa, szerokość cięcia 40 cm
 • trawnik do 600 m2- kosiarka spalinowa, szerokość cięcia 40-45 cm
 • trawnik do 800 m2- kosiarka spalinowa, szerokość cięcia 45-50 cm
 • trawnik do 1200 m2- kosiarka spalinowa, szerokość cięcia 50-55 cm
 • trawnik do 1400 m2- kosiarka spalinowa, szerokość cięcia 55 cm
 • trawnik 600-800 m2- kosiarka samojezdna, szerokość cięcia 60-80 cm
 • trawnik 800- 2000 m2- kosiarka samojezdna, traktor do trawy, szerokość cięcia 80-100 cm

Na trawnikach o większych powierzchniach zastosowanie znajdują kosiarki do trawy- traktorki.

Kosiarka elektryczna – wady i zalety

Elektryczna kosiarka do trawy to klasyk, parkuje w wielu szopkach z narzędziami, ale ma też swoje wady. 

Zalety: cena, niska waga, niski poziom hałasu, łatwa w obsłudze, przyjazna dla środowiska

Wady: moc mniejsza niż kosiarek spalinowych, potrzeba kabla

Kosiarka spalinowa – wady i zalety

Kosiarki spalinowe są zdecydowanie najmocniejszymi kosiarkami. Poszczególne modele mogą bardzo różnić się wyposażeniem. 

Zalety: duża moc, nadają się do dużych powierzchni, radzą sobie z wysoką trawą, niezależne od gniazdek i stacji ładowania

Wady: duża głośność, emisja spalin, nie tak łatwe w obsłudze i prowadzeniu

Kosiarka akumulatorowa – wady i zalety

Kosiarki akumulatorowe często są nieprawidłowo używane. Zbyt częste wyłącznie skraca żywotność baterii. Kosiarkę należy uruchomić zanim wejdzie ona w wysoką trawę. 

Zalety: cicha, łatwa w obsłudze, ekologiczna

Wady: konieczność ładowania, mniejsza moc, cena