Jaki materiał będzie odpowiedni do sublimacji?

Jaki materiał będzie odpowiedni do sublimacji?

Jaki materiał będzie odpowiedni do sublimacji? Sublimacją określa się nic innego, jak innowacyjny druk, który zyskuje coraz większą popularność. Druk sublimacyjny jest to to bez wątpienia najtrwalsza technika dostępna w obecnych czasach. Wszystko to za sprawą odpowiedniego wiązania się barwników z tkaniną. Tkaniną tą jest poliester. To jedyny materiał, który może być wykorzystywany podczas sublimacji, ponieważ gdy tkanina będzie inna to druk się nie przyjmie. Sublimacja jest w pełni niewyczuwalna, jak i niezniszczalna. I jest to metoda w pełni ekologiczna, ponieważ tusz wykorzystywany do nadruku składa się z gliceryny. 

Dlaczego poliester jest materiałem idealnym do sublimacji?

Jaki materiał będzie odpowiedni do sublimacji?Poliester jest materiałem, który charakteryzuje się tym, że należy do włókien syntetycznych, które naturalnie w przyrodzie nie występują. Jest to tworzywo sztuczne, które powstaje przez zastosowanie masy polimerowej na bazie pochodnych ropy naftowej oraz glikolu etylenowego. Poliester powstaje w temperaturze aż 260 stopni Celsjusza w wyniku stopienia się granulatu o nazwie PET. A w następnej kolejności zostaje poddany przędzeniu. Jest to materiał stosowany w obecnych czasach dość powszechnie. Natomiast posiada on swoje wady i zalety. Jeżeli chodzi o wady poliestru to z pewnością można tutaj zaliczyć takie kwestie jak: mała przepuszczalność powietrza, zwiększona sztywność, materiału nie można poddać wybielaniu, zbyt gęsta struktura materiału w dni upalne, materiał jest wysoce łatwopalny, materiał bywa szorstki jak również posiada właściwości do elektryzowania się. Z kolei, jeżeli chodzi o zalety to można tutaj wymienić w szczególności takie aspekty jak: materiał nie przyczynia się do wywoływania jakichkolwiek reakcji alergicznych, wykazuje odporność na brud i tłuszcz, jest łatwo malowany, nie absorbuje obcych zapachów, szybko wysycha, nie blaknie, jest odporny na zużycie, a także jest łatwy w pielęgnacji. Oczywiście na temat poliestru jest wiele mitów i podzielonych opinii. Natomiast z całą stanowczością należy powiedzieć, że innego takiego materiału jak poliester, który nadawałby się do sublimacji nie ma. Należy również zaznaczyć, iż materiał ten jest podobny z jednej strony do bawełny, a jeżeli chodzi o zewnętrzną strukturę to czasami nawet do wełny. Jeżeli wyprodukowany poliester jest wysokiej jakości to nie pozostawia on po sobie jakichkolwiek śladów na skórze podczas jego użytkowania, jak również żadnego zapachu, a przy tym nie blaknie podczas wielokrotnego prania. Warto również zaznaczyć, że materiał ten jest odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. 

Sublimacja jest najlepsza dla poliestru, ponieważ tusze sublimacyjnie idealnie łączą się z tą tkaniną, jak z żadną inną. Dzieje się tak, gdyż w sytuacji dociskania papieru z nadrukiem do tego materiału barwnik zostaje odpowiednio podgrzany i dochodzi do dwóch znaczących procesów, a mianowicie:

  • zastosowany barwnik zaczyna zmieniać swój stan skupienia ze stałego na gazowy 
  • włókna materiału poliestrowego zaczynają otwierać się i przysposabiać barwnik

Barwnik zastosowany na poliestrze przenika do ich wnętrza zamiast osadzać się na powierzchni, jak w przypadku druku UV, który jest nietrwały. Podczas dokonywania druku sublimacyjnego włókna materiału w następnej kolejności zaczynają zamykać się pod wpływem malejącej temperatury, a co za tym idzie – barwnik zostaje trwale przyjęty przez poliester. Odzież poliestrowa z nadrukiem sublimacyjnym jest praktycznie niezniszczalna, a druk zachowuje swoje właściwości nawet w niesprzyjających warunkach, jak również podczas dużej częstotliwości prania. 

Powiedziane zostało już, że poliester jest najlepszym materiałem do sublimacji. Natomiast należy również zaznaczyć, że najwygodniej do tego procesu będzie użyć biały materiał, ponieważ wtedy będzie możliwość poeksperymentowania z większą ilością barw na nadruku. Dzieje się tak, ponieważ w sytuacji, gdy sublimacji poddawany jest materiał kolorowy to nadruk będzie mógł być wykonany wyłącznie w kolorze czarnym. Druk sublimacyjny najczęściej jest wykonywany na koszulkach, aczkolwiek zdarzają się również sytuacje, że sublimacji zostają poddane kamizelki odblaskowe, bądź ostrzegawcze. 

Do zalet związanych z wykonywaniem druku sublimacyjnego należy zaliczyć w szczególności takie aspekty jak: brak ścieralności, brak kruszenia się nadruku, jak również jest w pełni ekologiczny. Jeżeli chodzi o ekologiczną stronę nadruku za pomocą sublimacji to należy zaznaczyć, że przyczyną tą jest zastosowanie podczas druku tuszy, które w swoim składzie mają glicerynę. Są to jedyne tusze, które mogą być zastosowane podczas druku sublimacyjnego. Nadruk taki można wykonać samemu w domu. Do celu tego jest potrzebny jedynie odpowiedni materiał, jakim jest poliester, jak również drukarka, papier sublimacyjny oraz odpowiedni rodzaj tuszu. Z pewnością koszulka, bądź inna odzież, która zostanie takim nadrukiem urozmaicona będzie spełniała oczekiwania nawet tych najbardziej wymagających osób, jak również będzie wyróżniała się z tłumu, ponieważ będzie jedna w swoim rodzaju.