Kiedy udać się do psychologa?

Kiedy udać się do psychologa?

Kiedy udać się do psychologa? Żyjemy w czasach, w których nasze mózgi są przeładowane niezliczonymi bodźcami, a problemy i emocje często nas przytłaczają, powodując narastanie szkód psychicznych. Na szczęście są eksperci, którzy mogą nam pomóc. Jakie są oznaki, że możemy potrzebować porady?

Kim jest psycholog?

Kiedy udać się do psychologa?
Kiedy udać się do psychologa?

Istnieje różnica między psychologami a psychiatrami. Psychiatrzy to lekarze specjalizujący się w chorobach psychicznych, takich jak schizofrenia, depresja kliniczna lub ciężkie zaburzenia osobowości. Wszystkie jego leki były stosowane w ostateczności, gdy zwykłe leczenie zawodziło. Z kolei psycholog to ktoś, kto poprzez terapię i rozmowę może nam pomóc zrozumieć siebie, motywacje naszych działań i uczucia.

Jako znawca ludzkiej duszy, cierpliwie wysłuchuje naszej trudnej sytuacji i z całą swoją życzliwością pomaga we wszelkich problemach emocjonalnych lub poprawia samopoczucie. Istnieje wiele nurtów w psychoterapii, z których każdy koncentruje się na nieco innych problemach i potrzebach swoich klientów. Kiedy warto skorzystać z doradztwa? Oto kilka znaków, które powinny nas ostrzec.

Chroniczne przygnębienie

Każdy ma smutne i złe chwile i nie ma się czym martwić. Jeśli jednak smutek i rozpacz zalewają nas prawdziwą falą, która ciągnie się tygodniami lub miesiącami bez końca, a nawet może zaostrzyć i pogorszyć nasze codzienne funkcjonowanie, pozbawić nas snu i apetytu – powinniśmy skonsultować się z psychologiem.

Powtarzające się kłótnie i problemy w relacjach

Jeśli czujemy, że nie radzimy sobie z relacjami z bliskimi, wdajemy się w przysłowiowe, powtarzające się bójki, napędzamy błędne koło wzajemnej agresji, nie rozumiemy potrzeb i emocji otaczających nas osób, czujemy się zagubieni, czujemy strach Przytłoczeni nawiązywaniem nowych znajomości – to wszystko oznaki, że warto poprosić o pomoc.

Problemy w związku

psycholog terapia Gdynia
psycholog terapia Gdynia

Nie każde rozstanie jest powodem, aby od razu udać się do terapeuty. Jeśli jednak w naszych związkach widzimy powtarzalność, która zawsze kończy się katastrofą, jeśli wciąż poszukujemy tych samych ideałów, ale za każdym razem jesteśmy zawiedzeni lub nie możemy zaufać naszemu partnerowi – rozmowa z psychologiem może pomóc nam zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. dzieje się.

Powtarzająca się przeszłość

Kiedy jakaś pamięć nas nawiedza, zakłóca lub blokuje nasze funkcjonowanie, kiedy nękają nas koszmary i irracjonalne lęki czy ataki paniki – psychologowie pomagają nam zaakceptować i nadać sens przeszłości.

Zachowania autodestrukcyjne i myśli samobójcze

Interwencja psychologiczna jest uzasadniona, jeśli zdarzają się sytuacje, w których świadomie sami siebie ranimy, odczuwamy ból fizyczny i emocjonalny, prowadzimy do braku akceptacji siebie lub prześladuje nas poczucie bezsensu własnej egzystencji.

Wizyta u terapeuty nie jest powodem do wstydu, ale wyrazem szacunku i miłości własnej. Tak jak lekarz łagodzi ból ciała, tak psycholog zajmuje się chorobami naszego umysłu, wyciągając swoich pacjentów z najgłębszych dołów i pokazując im, co mogą zrobić, aby odczuć ulgę i radość z problemów, z którymi nie powinni się borykać.