Wybór właściwego warsztatu samochodowego - jak go dokonać?

Wybór właściwego warsztatu samochodowego – jak go dokonać?

Wybór właściwego warsztatu samochodowego – jak go dokonać? Posiadając własny samochód albo dopiero wchodząc w jego posiadanie musimy mieć świadomość tego, że w końcu przyjdzie moment, w którym będziemy musieli zabrać go do warsztatu samochodowego. Najlepiej byłoby, aby momentem tym nie była nieplanowana przez nas stłuczka, wypadek czy usterka, a konieczność dokonania rutynowego przeglądu – w każdym jednak przypadku taka wizyta okazuje się być nieunikniona. Jak spośród tak wielu usługodawców działających na tym rynku wybrać tego godnego zaufania i kogoś, w którego rękach będziemy mogli zostawić swoje ukochane cztery kółka? Nad tym zastanowimy się w naszym artykule.

Reputacja warsztatu samochodowego – rzecz absolutnie podstawowa!

Wybór właściwego warsztatu samochodowego - jak go dokonać?Rzeczą absolutnie podstawową przy wybieraniu miejsca tak dla nas ważnego, jak warsztat samochodowy jest, jak to się mówi, “zasięgnięcie języka”. Jako że samochód w dzisiejszych czasach posiada niemal każdy, wszyscy musieli też kiedyś odwiedzić takie miejsce i mają pewne doświadczenia z nim związane. Nas interesują zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Opinie innych pozwolą wybrać kilka podmiotów, które powinniśmy “prześwietlić” (patrz: niżej) w pierwszej kolejności, ale też zwrócić uwagę na niedociągnięcia tych niegodnych uwagi i sprawdzać, czy nie występują też u innych.
Opiniami ze strony znajomych powinniśmy się kierować do pewnego stopnia, zwracając uwagę przede wszystkim na te pochodzące od kierowców z wieloletnim stażem, z przymrużeniem oka patrząc na te, które warsztat samochodowy odwiedziły zaledwie kilka razy w życiu. Są one po prostu niewymierne – nawet jeśli dzielą się z nami swoimi spostrzeżeniami w dobrej wierze.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze warsztatu?

Choć duży wpływ na wybór warsztatu samochodowego, który zajmie się naszym autem mają – i powinny mieć – wspomniane przez nas wyżej opinie naszych znajomych, powinny one stanowić dla nas zaledwie wskazówkę. Rzeczą priorytetową jest bowiem spojrzenie na wyselekcjonowane na ich podstawie warsztaty oraz logiczne podejście do tego, co oferują. Możemy być przy tym wybredni – ilość usługodawców w tej konkretnej branży jest na tyle duża, że mamy ogromny wybór. Nie oczekujmy ideału, jednak bądźmy wymagający i spodziewajmy się wysokiej jakości usług. Zwróćmy przy tym uwagę na to, by:

  • kadra była profesjonalna i znała się na rzeczy – już w czasie pierwszej wizyty w warsztacie ze Szczecina, a zatem tej, na której rozmawiamy na temat naszego problemu i dogadujemy się w kwestiach ceny, możemy zazwyczaj rzucić okiem na sam warsztat – warto spojrzeć przy tym na pracowników i ich zachowanie w pracy; często bardzo łatwo jest określić to, czy ktoś zna się na rzeczy i tak naprawdę wie, co robi; również osoba, z którą rozmawiamy powinna znać się na rzeczy i tę znajomość wyrażać słowami;
  • warsztat podchodził do nas w sposób jak najbardziej indywidualny – każdy problem jest inny, a każde auto jest specyficzne; warto, aby warsztat podchodził do nas w sposób jak najbardziej indywidualny, biorąc pod uwagę nasz konkretny problem i model auta, którym przyjechaliśmy – to właśnie takie podejście zagwarantuje efektywność przeprowadzanych przez niego prac; niezależnie od tego, czego będą one dotyczyły;
  • stan warsztatu sugerował jego profesjonalizm – choć od warsztatu samochodowego nie możemy oczekiwać doskonałej schludności i estetyki (a wręcz przeciwnie – takie miejsce kojarzy nam się ze smarem), nie może ogarniać go chaos; mimo, że nie jest to najczystsze miejsce z możliwych, powinno być uporządkowane i dobrze zorganizowane – chaos w organizacji może sugerować jego obecność również w innych aspektach działania samego warsztatu;
  • warsztat samochodowy w sposób klarowny się z nami rozliczał – niestety, bardzo częstym procederem, którego dopuszczają się warsztaty samochodowe jest naciąganie laików na dodatkowe opłaty; ludzie często nie znają się na samochodach (i wcale nie muszą), a mechanicy starają się to wykorzystać, dokładając usterek do samochodu, a w rachunek końcowy wplatając usługi, które nie musiały zostać wykonane; ważne jest więc, aby konkretny warsztat był po prostu uczciwy, a jego orientacyjna cena podana przy wstępnej wycenie nie odbiega znacząco od tej docelowej; w przypadku wątpliwości, zawsze można sporządzić protokół – dokument wykazujący stan auta przy jego oddawaniu i zwracający uwagę na wszystko, co musi w nim zostać naprawione; wszystko, bez wyjątku.

Podsumowanie

Warsztat samochodowy to miejsce, które – chcąc nie chcąc – musimy odwiedzać regularnie. Przynajmniej jeśli mamy własne auto. Właśnie dlatego tak dobrze jest znaleźć ten właściwy, w pełni profesjonalny i przede wszystkim uczciwy, a następnie po prostu związać się z nim na dłużej. Ułatwi nam to obsługę wszelkiego rodzaju usterek, ale i dokonywanie rutynowych kontroli, wymaganych przez prawo i logikę korzystania z tak newralgicznego środka transportu. Pamiętajmy przy tym wszystkim, by nie kierować się wyłącznie opiniami innych – zwłaszcza takimi nie bazującymi na długotrwałym doświadczeniu – ale też własną logiką, biorącą pod uwagę wyżej przez nas wspomniane aspekty działania godnego zaufania warsztatu.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl