Ogrodzenia kute - jak zrobić

Ogrodzenia kute – jak zrobić

Ogrodzenia kute – jak zrobić: elementy tego typu są obecnie bardzo popularne. Z uwagi na swoją wytrzymałość oraz elegancję, stanowią elementy uzupełniający przydomową posesję. Poprzez właściwy dobór elementów kutych, możliwe jest stworzenie spójnej kompozycji z obiektem architektonicznym. Tradycja wykonywania bram kutych sięga dawnych czasów, dlatego rozwiązanie to łączy w sobie tradycję oraz nowoczesne sposoby wykonywania elementów tego typu.

Ogrodzenia tworzone na wymiar

Z uwagi, iż każda działka posiada inne wymiary, również ogrodzenie musi być tworzone na wymiar. Odpowiednie rozplanowanie poszczególnych przęseł, montaż bramy, czy furtki, to podstawowe prace, związane ze stworzeniem solidnej i funkcjonalnej konstrukcji ogrodzeniowej. Elementy do bram kutych nazywane są również kuźniczym. W wielu jednak przypadkach poszczególne formy powstają z gotowego wzorca, w którym odlewany jest metal. Nie są natomiast wykuwane. Oczywiście sposób ich produkcji to kwestia indywidualna. Jednak przed złożeniem zamówienia warto zorientować się, jaką technologię wykorzystuje dany producent. Można też zamówić gotowe elementy, oferowane w sklepach metalurgicznych.

Dlaczego ogrodzenie na wymiar jest tak ważne

Aby możliwy był stabilny montaż przęseł, niezbędne jest wykonanie betonowych fundamentów, do których przytwierdzone będą słupki. Dopiero na słupek zakładane są przęsła lub rozciągana jest siatka, w zależności od wybranego przez klienta materiału. Odpowiedni rozstaw słupków oraz dopasowanie długości przęseł pozwala na stworzenie spójnej konstrukcji, co przekłada się na jej funkcjonalność. W przypadku bram wjazdowych istnieją dwie możliwości: wybór gotowego rozwiązania oraz złożenie indywidualnego zamówienia. Szereg producentów posiada standardowe długości bram. Jeśli jednak nie wkomponowuje się ona w przestrzeń, nie ma możliwości jej montażu w danej przestrzeni lub klient ma inne wymagania, możliwe jest stworzenie zindywidualizowanego projektu.

Bramy wjazdowe kute – dlaczego warto?

Przede wszystkim brama wjazdowa kuta to produkt bardzo wytrzymały. Stal jest materiałem odpornym na odkształcenie i uszkodzenia mechaniczne. Odpowiedni proces hartowania przekłada się na jej właściwości fizyczne. Drugim aspektem jest odpowiednie zabezpieczenie powierzchni na wypadek korozji. To przekłada się na odporność bramy ma niekorzystne warunki atmosferyczne. Warto wspomnieć o mechanizmie automatycznym, stosowanym przy okazji bram przesuwnych i skrzydłowych. To bardzo wygodne dla użytkowników bramy rozwiązanie. Przede wszystkim, w celu jej otworzenia, nie ma potrzeby opuszczania pojazdu, mechanizm aktywowany jest za pośrednictwem pilota, podobnie jak ma to miejsce w przypadku szlabanów. Zamknięcie bramy również następuje automatycznie. Odpowiednie czujniki ruchu pozwalają na uniknięcie ewentualnej kolizji pojazdu z bramą.

Samodzielne wykonanie ogrodzenia kutego – od czego zacząć?

Ogrodzenia kute - jak zrobićPodstawowe parametry to obwód posesji, na której postawione zostanie ogrodzenie. Należy sprawdzić je bardzo precyzyjnie. Następnie należy przygotować grunt pod fundamenty lub bloczki, w których mocowane będą słupki. Element ten pozwala na łączenie ze sobą przęseł ogrodzenia. Jeśli chodzi o przystąpienie do pracy z elementami stalowymi, należy dysponować odpowiednimi narzędziami, które pozwolą na obróbkę elementów konstrukcyjnych, ich odpowiednie przygotowanie i sprawną pracę. Absolutną podstawę stanowią szlifierka oraz tarcze tnące. Co ważniejsze, tego rodzaju konstrukcje posiadają nie tylko zastosowanie praktyczne, ale również estetyczne, co wynika z zastosowania dekoracji kutych, stanowiących element ogrodzenia. W celu ich otrzymania są dwie opcje: kupno bądź samodzielne wykonanie. W pierwszym przypadku warto skontaktować się ze sklepem metalurgicznym, który oferuje szeroki asortyment, także do bram kutych. Można także nawiązać współpracę z firmą, która zajmuje się produkcją bram. Jeśli ktoś decyduje się na samodzielne wykonanie tego typu elementów, w tym giętych prętów w przęśle, niezbędna w tym celu będzie maszyna do gięcia metalu. Zakup ten to spora inwestycja, dlatego lepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie tego urządzenia. Warto mieć projekt, w którym szczegółowo obliczone będą wymiary ogrodzenia, także bramy i furtki. Już na tym etapie należy zdecydować, które rozwiązanie będzie optymalne: brama jedno, czy dwuskrzydłowa lub przesuwana.

Czy warto samodzielnie wykonać ogrodzenie kute?

Jeśli decydujemy się na zlecenie tego rodzaju usługi fachowcom, musimy liczyć się z kosztami za robociznę, które bywają wysokie. Samodzielna praca to możliwość wygenerowania pewnych oszczędności. Jednak niezbędne jest posiadanie właściwych narzędzi, a także chociażby podstawowej wiedzy, która ułatwi pracę. Z drugiej strony potrzeba zainwestować dużą ilość czasu oraz cierpliwości. Dlatego, jeśli ktoś zna się na rzeczy, potrafi obsługiwać narzędziami, czy wykonywać rysunki techniczne, tego typu zadanie powinno sprawić mu przyjemność. Z drugiej strony, jeśli ktoś nie dysponuje dużą ilością czasu wolnego, zlecenie prac fachowcom będzie dobrą decyzją.