Rodzaje rehabilitacji. Sprawdź, jakie masz możliwości

Rodzaje rehabilitacji. Sprawdź, jakie masz możliwości

Rodzaje rehabilitacji. Sprawdź, jakie masz możliwości: o istnieniu rehabilitacji wiemy chyba wszyscy i każdy na pewnym etapie zetknął się z tym terminem. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dostępnych jest wiele różnych rodzajów tego typu zabiegów. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, a także medycyny prywatnej, możemy korzystać z rehabilitacji kardiologicznej, neurologicznej i wielu innych. Dowiedz się w jakich przypadkach przysługują Ci jakie zabiegi. 

Czym jest rehabilitacja?

Rehabilitacja to nic innego, jak tylko forma kompleksowego wspierania pacjenta, który z różnych powodów zmaga się z niepełnosprawnością lub konsekwencjami chorób lub wypadków, które wpływają negatywnie na jego sprawność ruchową lub intelektualną. Dzięki niej można odzyskać częściową lub nawet całkowitą sprawność. Obecnie medycyna oferuje różne formy rehabilitacji, które skierowane są do bardzo różnych pacjentów i różnych przypadków. Przypadki, po których najczęściej konieczne jest korzystanie z usług rehabilitanta to najczęściej:

  • zawał serca
  • udar mózgu
  • różnego rodzaju złamania
  • choroby o różnym podłożu

Zabiegu rehabilitacyjne są przeznaczone także dla osób, które zmagają się z różnego rodzaju dolegliwościami pourazowymi. Osoby, które w wyniku wypadków uległy poważnym uszkodzeniom ciała (przede wszystkim kości) mogą dzięki nim wrócić do pełnej sprawności. 

Zobacz także:

Jakie są dostępne rodzaje rehabilitacji?

Obecnie medycyna – zarówno państwowa, jak i prywatna – oferuje nam wiele rodzajów zabiegów rehabilitacyjnych, które można z łatwością dostosować do indywidualnych potrzeb. Różnicuje się je na następujące typy rehabilitacji:

  • na oddziale dziennym
  • w warunkach ambulatoryjnych
  • w warunkach domowych
  • neurologiczną
  • kardiologiczną
  • pulmonologiczną
  • specjalistyczną
  • ogólnoustrojową

Rehabilitacja ambulatoryjna – na czym polega?

W skład rehabilitacji ambulatoryjnej wchodzi kilka różnych kwestii. Rozpoczynamy od kontrolnej porady rehabilitacyjnej. Jest to podstawowe badanie lekarskie, które nie zawiera w sobie dodatkowej i bardziej szczegółowej diagnostyki. Lekarz dokonuje oceny wyników badań, wypisanie odpowiedniej recepty, wydanie zaleceń terapeutycznych a także wskazanie i wypełnienie odpowiednich wniosków na zaopatrzenie ortopedyczne.

Innym rozwiązaniem jest specjalistyczna porada rehabilitacyjna. Na czym ona polega? Przede wszystkim wymaga ona zlecenia przez lekarza dodatkowej diagnostyki. Warto jednak zaznaczyć, że nie obejmuje ona działań nieobjętych patronatem Ministerstwa Zdrowia lub Narodowego Funduszu Zdrowia. Lekarz z poradni rehabilitacyjnej współpracuje ze specjalistami z innych placówek w momencie, kiedy konieczne jest wykonanie badań finansowanych przez NFZ na zasadzie współfinansowania – na przykład tomografię komputerową. 

Rehabilitacja specjalistyczna

Tym, co najbardziej kojarzy nam się z rehabilitacją, jest zdecydowanie jej tradycyjna forma. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją także inne – specjalistyczne odnogo tej dziedziny. Są one przeznaczone specjalnie dla osób o specyficznych potrzebach, które wymagają szczególnego zestawu ćwiczeń. Opracowano ją z myślą o poważnych schorzeniach. Najważniejsze rodzaje rehabilitacji specjalistycznej to:

  • kardiologiczna – jest stosowana najczęściej u pacjentów, którzy przebyli zawał serca. Może odbywać się zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i na oddziałach stacjonarnych. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje tego typu rehabilitację przez trzydzieści dni od wystąpienia określonego schorzenia układu sercowo-naczyniowego.
  • neurologiczna – ten rodzaj rehabilitacji specjalistycznej wykorzystywany jest w momencie, kiedy doszło do urazów wewnętrznych, neurochirurgicznych lub neurologicznych. Związane z tym rodzajem rehabilitacji zabiegi trwają zazwyczaj od trzech do sześciu tygodni. 
  • pulmonologiczna – ten rodzaj rehabilitacji trwa zazwyczaj około trzech tygodni i ma na celu niedopuszczenie do rozwoju niewydolności oddechowej. Głównym celem jest zahamowanie rozwoju choroby, a we wskazanych przypadkach nawet do jej całkowitego wyleczenia. 

Specjalistyczna rehabilitacja przysługuje osobom, które zmagają się z takimi schorzeniami jak:

  • przebyta mastektomia
  • brak wzroku lub jego osłabienie
  • głuchota
  • zaburzenia rozwoju psychomotorycznego 
  • wady twarzoczaszki
  • problemy z narządem słuchu i mowy

Czym rehabilitacja różni się od fizjoterapii? 

Chociaż rehabilitacja nie jest w stu procentach tożsama z fizjoterapią, to często w jej skład wchodzą różne zabiegi fizjoterapeutyczne. Mowa tu między innymi o takich kwestiach jak na przykład leczenie polem elektromagnetycznym, krioterapia czy balneoterapia, czyli  skuteczne leczenie kąpielami wodnymi. O fizjoterapie zahaczają także różnego rodzaju masaże, które poprawiają ukrwienie tkanek i pobudzają metabolizm. 

Jak widać istnieje wiele rodzajów rehabilitacji, która może być bardzo skutecznie dobrana do indywidualnych potrzeb pacjenta. W zależności od naszych przypadłości możemy skorzystać z usług, które oferują nam rehabilitanci. Większość zabiegów, przez określony czas, dostępnych jest w ofercie Narodowego Funduszu Zdrowia i prze niego finansowanych.