Jakie biuro rachunkowe powinien wybrać początkujący przedsiębiorca?

Jakie biuro rachunkowe powinien wybrać początkujący przedsiębiorca?

Jakie biuro rachunkowe powinien wybrać początkujący przedsiębiorca? Zakładając działalność gospodarczą musimy dokonać wyboru podmiotów, z którymi chcemy współpracować. Młody przedsiębiorca powinien założyć konto firmowe, nawiązać współpracę z prawnikiem oraz dobrą księgową. Coraz częściej decydujemy się na podpisanie umowy z biurem rachunkowym, zamiast tworzyć w naszej firmie dział księgowości. Możemy także samodzielnie prowadzić księgowość, jednak bardzo łatwo jest zgubić się w gąszczu przepisów podatkowych, dlatego lepiej powierzyć to specjalistom.

Księgowa czy biuro rachunkowe?

Podpisując umowę o pracę z księgową będziemy musieli zapłacić jej nie tylko pensję, ale również opłacić wszelkie narzuty, takie jak składki ubezpieczeniowe czy podatki. Doświadczona księgowa wymagać będzie wyższego wynagrodzenia, zatem owe narzuty również będą rosły. Warto zastanowić się, czy na początkowym etapie działalności będziemy potrzebować pracownika na pełen etat.

Rozpoczynając działalność nie wiemy, w jakim tempie będzie się ona rozwijać, zatem trudno zaplanować pracę księgowej. Może dojść do sytuacji, w której będziemy zobowiązani zapłacić wynagrodzenie, nawet jeśli pracy do wykonania w danym miesiącu będzie niewiele. Pod tym względem biuro rachunkowe jest bardziej elastyczne, ponieważ cena usługi zazwyczaj uzależniona jest od ilości dostarczonych dokumentów. Jeżeli mamy ich w pewnym okresie mniej, płacimy również mniej.

Kolejną zaletą biura rachunkowego jest to, że nie musimy się martwić o nieobecność pracownika w istotnym dla nas czasie. Nawet, jeśli księgowa obsługująca naszą firmą zachoruje, jej obowiązki tymczasowo przejmuje inna osoba. O jakość usług świadczonych przez biuro rachunkowe nie trzeba się martwić, ponieważ na rynku jest bardzo duża konkurencja – słabsze podmioty natychmiast są z niego usuwane. Osoby prowadzące to wieloletni praktycy, którzy zatrudniają tylko wykwalifikowanych pracowników.

Najkorzystniejsza oferta – jaka?

Jakie biuro rachunkowe powinien wybrać początkujący przedsiębiorca?
Jakie biuro rachunkowe powinien wybrać początkujący przedsiębiorca?

Zanim zdecydujemy się na współpracę z konkretnym biurem, warto przejrzeć wszystkie dostępne w rejonie oferty, które biura rachunkowe umieszczają na swoich stronach internetowych. W ramach współpracy biuro powinno oferować możliwość obniżenia ceny usługi za miesiące, gdy mamy do oddania mniej dokumentów.

Biuro nie powinno obciążać nas kosztami w przypadku na przykład chwilowego zawieszenia działalności. Biura rachunkowe przygotowują także specjalne pakiety dla swoich klientów, dzięki którym w cenie usługi księgowej mamy nie tylko standardowe księgowanie dokumentów i sporządzanie deklaracji podatkowych, ale także usługi dodatkowe, jak na przykład windykacja należności. Jeżeli potrzebujemy tego typu pomocy, to jest to o wiele lepsze rozwiązanie, niż nawiązywanie współpracy z firmą windykacyjną.

Inną usługą dodatkową jest kontakt z instytucjami finansowymi, klientami (na przykład w celu przesłania faktury) czy urzędami, dzięki czemu nie musimy się martwić o dodatkowe telefony czy maile, na które nie mamy czasu odpowiadać. Biura rachunkowe oferują także prowadzenie spraw kadrowo-płacowych co jest bardzo ważne, jeśli zatrudniamy lub zamierzamy zatrudniać pracowników. Coraz więcej biur świadczy też usługi z zakresu ochrony środowiska, co pozwala skondensować prowadzenie wielu formalności urzędowych w jednym miejscu. 

Zdalna księgowa

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii informatycznych możemy zapewnić sobie pełną obsługę księgową nie wychodząc z domu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie chcą tracić czasu na dojazdy do biura rachunkowego. Daje to także możliwość wyboru biura położonego w zupełnie innej części kraju bądź niemającego siedziby w ogóle, a działającego jedynie w internecie. Takie biura często mają bardzo korzystne oferty, właśnie ze względu na możliwość pozyskania klienta z całej Polski.

Dodatkowo nie musimy martwić o kontakt z księgową, ponieważ wirtualne biura rachunkowe są otwarte dla klienta niemal przez całą dobę, a nie tylko w standardowych godzinach biznesowych. Dokumenty, które przesyłamy mailowo lub przez specjalne programy są całkowicie bezpieczne, co gwarantuje nam biuro.

Księgowość i doradztwo

Na uwagę zasługują przede wszystkim te biura, które oferują swoim klientom usługi doradcze. Najczęściej są one prowadzone przez doradców podatkowych i pomimo tego, iż ceny usług księgowych są nieco wyższe niż w tradycyjnym biurze, warto przeanalizować, czy w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej nie będziemy potrzebowali pomocy fachowca. Porada doradcy podatkowego jest o tyle bardziej wartościowa, że możemy się na nią powołać, jeśli zajdzie taka potrzeba – zwykli księgowi zajmują się co prawda doradztwem, ale działa ono raczej na zasadzie informacji dla nas samych, niż rzetelnej rady. Zamiast nawiązywać współpracę z kancelarią podatkową, możemy wystąpić do naszego doradcy z prośbą o analizę problemu finansowo-podatkowego.

Na rynku działa sporo biur rachunkowych, których ceny w stosunku do jakości świadczonych usług nie są wygórowane. Zamiast zatrudniać księgową bądź samemu zajmować się księgowością, warto zlecić jej prowadzenie biuru rachunkowemu. Dzięki temu zyskujemy pewność, że sprawy finansowe są prowadzone rzetelnie przez profesjonalistę.