Jak zakładać klamry na wrastające paznokcie?

Jak zakładać klamry na wrastające paznokcie?

Jak zakładać klamry na wrastające paznokcie? Do gabinetów podologicznych często trafiają osoby, które borykają się z problemem wrastających paznokci. Bywa, że przez długi czas próbują same sobie z nim poradzić – nierzadko z odwrotnym skutkiem. Chwilowo zadowalający rezultat, nie zawsze bowiem skutecznie likwiduje prawdziwe przyczyny.

Podolog ma wiedzę oraz narzędzia, które pozwalają mu na skuteczną walkę z wrastającymi paznokciami. Bardzo znaną metodą jest kostka Arkady, która nie tylko leczy, ale też działa u podstaw i trwale zmienia kierunek wzrostu paznokcia. Dzięki temu problem nie powraca po zakończeniu leczenia. Innym sposobem radzenia sobie z problemem jest zakładanie klamer.

Czym są klamry na wrastające paznokcie?

Przy bardzo poważnych problemach z wrastającymi paznokciami bywa tak, że trzeba usunąć całą płytkę. Jedynym sposobem na uniknięcie tego zabiegu jest założenie klamry. Nie jest to tak inwazyjna metoda jak resekcja paznokcia, a w większości przypadków okazuje się być skuteczna. Warto po nią sięgać, ponieważ usunięcie całej płytki wraz z macierzą wiąże się z dużym dyskomfortem u pacjenta. Dlatego odchodzi się już od tak bardzo drastycznego działania, które przecież nie gwarantuje, że paznokieć nie odrośnie ponownie w niewłaściwy sposób. 

Klamra może być wykonana z m.in. tworzywa sztucznego lub połączenia metalu z plastikiem, co wykazuje działanie sprężynowe. Rolą podologa jest wiedzieć, jak zakładać klamry na wystające paznokcie oraz który egzemplarz będzie najlepiej dopasowany do konkretnego przypadku. Przeprowadzenie wszystkich czynności nie zajmuje wiele czasu, a pacjent od razu odczuwa mniejsze dolegliwości bólowe. Również nie musi przechodzić długiej rekonwalescencji, która byłaby konieczna w przypadku całkowitego usuwania paznokcia. 

Co charakteryzuje poszczególne typy klamer, podzielone według materiału, z którego zostały wykonane?

  • Klamry drutowe są najbardziej odpowiednie w przypadku, gdy pracuje się z bardzo zdeformowanym paznokciem, który silnie wrasta w okoliczne tkanki. Jeżeli płytka paznokcia już została usunięta, ta klamra może być pomocna podczas jej odrastania.
  • Z kolei klamry metalowe są przeznaczone do paznokci mało wygiętych, które nie wymagają bardzo silnej ingerencji. Nie rzucają się w oczy i prezentują się estetycznie. Dzięki temu można swobodnie nosić je do sandałów lub klapek.
  • Klamry plastikowo-drutowe to również rozwiązanie adekwatne w sytuacji, gdy paznokieć nie wrasta silnie. 

Jak zakładać klamry na wrastające paznokcie – krótki przewodnik

Każdy specjalista podologii uczy się, w jaki sposób zakłada się klamrę na wrastający paznokieć oraz jak zakończyć całość, aby była jak najbardziej komfortowa dla pacjenta. Zanim przeprowadzi się całą procedurę, warto wcześniej pokrótce objaśnić, jakie działania będzie się podejmować, aby wyeliminować element zaskoczenia. Pacjent będzie czuł się pewniej, wiedząc, co dzieje się z jego paznokciem.

Zatem jak zakładać klamry na wrastające paznokcie?

  1. Stopę należy zdezynfekować. Na tym etapie ocenia się również, jak mocno paznokieć wrasta w okoliczne tkanki oraz jaka metoda usunięcia problemu będzie najwłaściwsza. 
  2. Na chorym palcu lub na całej stopie wykonuje się pedicure leczniczy. Warto, by pacjent skorzystał z tej opcji, wtedy będzie cieszył się ładnymi, zadbanymi stopami od razu po wizycie.
  3. Wybraną klamrę trzeba zmierzyć i przyciąć do długości dopasowanej do wielkości paznokcia. 
  4. Następnie klamrę zakłada się. Umieszcza się ją w miejscach zaczepu po bokach, po czym skręca się ją do odpowiedniej długości.
  5. Przychodzi pora na żelowanie. W ten sposób klamra jest zabezpieczona, aby nie uszkadzała bielizny, a nawet obuwia. Zauważmy, że żelowany jest jedynie naciąg, końce pozostają wolne. Materiał (żel lub akryl) utwardzany jest w świetle lampy UV.

Tak przeprowadzona procedura sprawia, że wyraźnie ograniczone zostają dolegliwości bólowe. W miarę jak paznokieć rośnie, jego kierunek jest korygowany przez klamrę, a obecny w tkankach stan zapalny ma szansę się zagoić. Na tym jednak nie kończy się kontakt pacjenta z gabinetem podologicznym. Po upłynięciu około miesiąca powinien on zgłosić się na kontrolę. Jest to moment na ocenę, czy wszystko przebiega prawidłowo i czy nie nastąpiły żadne komplikacje. Paznokieć powinien na tym etapie rosnąć we właściwy sposób i być podniesiony tak jak bezpośrednio po wykonaniu zabiegu. Wymieniany również zostaje naciąg klamry.

Przyczyny wrastania paznokci

Przy leczeniu wszelkich problemów z paznokciami bardzo istotne jest ukierunkowanie nie tylko na osiągnięcie odpowiedniego efektu, ale też rozpoznanie przyczyny. Podobnie jest w przypadku wrastających paznokci. Nawet najlepsza metoda nie będzie skuteczna na dłuższą metę, jeżeli powód wrastania nie zostanie usunięty. Nawet przy występowaniu czynników genetycznych można zrobić wiele, by paznokieć nadal rósł po odpowiednim torze, na który został skierowany w trakcie zabiegu. 

Oto najczęstsze przyczyny wrastania paznokci:

  • czynnik genetyczny,
  • niewłaściwa pielęgnacja paznokci i stóp (zbyt krótkie obcinanie, za głębokie wycinanie po bokach, usuwanie skórek bez uprzedniego namoczenia ich),
  • noszenie niedopasowanego obuwia (za ciasne, o zbyt małym rozmiarze, na obcasie powodującym ucisk na palce),
  • urazy mechaniczne,
  • choroby stóp (np. grzybica, cukrzyca).

Można łatwo zaobserwować, że problem wrastających paznokci najczęściej pojawia się na paluchach, czyli największych palcach u stóp. Może jednak wystąpić na wszystkich palcach, również rąk. Duży palec narażony jest na powstawanie tego problemu, ponieważ najbardziej wyeksponowany i to często właśnie na nim występują urazy.

Edukowanie pacjentów

Osoby, które na własną rękę próbują sobie radzić z problemem, nierzadko go pogarszają. Wynika to z faktu, że dolegliwości bólowe w sytuacji wrastania paznokcia są bardzo silne i nieprzyjemne. Dlatego pierwsze, do czego się dąży, jest zmniejszenie bólu. W tym celu pacjent ścina boki paznokcia, które uciskają na okołopaznokciowe tkanki. Chwilowo ból się zmniejsza, a stan zapalny może nieco zelżeć. W dłuższej perspektywie czasowej paznokieć w końcu odrasta i często powoduje jeszcze większe zniszczenia.

Z tego powodu podolog powinien wiedzieć nie tylko, jak zakładać klamry na wrastające paznokcie, ale też mieć umiejętność poinstruowania pacjenta. Powinien pokazać mu, jak krótko paznokcie powinny być obcięte, w jaki kształt oraz jakich kosmetyków do stóp używać, aby utrzymać je w jak najlepszym stanie. 

Domowe i profesjonalne sposoby na wrastające paznokcie

Jeżeli problem nie jest zaawansowany, a jedynie pojawiają się drobne dolegliwości bólowe przy brzegach paznokcia, można próbować radzić sobie z nimi domowymi sposobami. Oczywiście laik nie będzie wiedział, jak zakładać klamry na wrastające paznokcie, jednak taka wiedza nie będzie mu w zupełności potrzebna. Co zatem można zrobić w domowych warunkach?

Jak zakładać klamry na wrastające paznokcie?Zaleca się stosowanie kosmetyków, które zmiękczają skórę oraz płytkę paznokcia. Mogą zawierać np. kolagen oraz olejki. Przydatne są również te o działaniu antyseptycznym, zwłaszcza jeżeli paznokieć podrażnia skórę na wale okołopaznokciowym. Warto również zadbać o prawidłową dietę oraz suplementacje witaminami i minerałami. Jeżeli pojawia się ból, pomocne będzie moczenie stóp w wodzie wymieszanej z solą do kąpieli. Jeśli jednak widać, że paznokieć już wrasta, najlepiej umówić się na wizytę u podologa.

Specjalista ma różnorodne narzędzia, za pomocą których jest w stanie poradzić sobie z problemem. Jedną z metod jest klamra, która nie tylko leczy paznokieć, ale też dba o to, by nie powrócił on do poprzedniego stanu. Dużą popularnością cieszy się również kostka Arkady. Ten opatentowany przez Polaka sposób na walkę z wrastającymi paznokciami zyskał uznanie już w wielu krajach. Bywa jednak, że stan paznokcia i okolicznych tkanej jest taki, że trudno jest go uratować i nie można uniknąć całkowitego usunięcia paznokcia wraz z macierzą. Nie jest to jednak rekomendowany sposób radzenia sobie z problemem, gdyż nierzadko odrasta ponownie w niewłaściwym kierunku.