Jak zapisać fakturę na pliku?

Jak zapisać fakturę na pliku?

Jak zapisać fakturę na pliku? W dzisiejszych czasach technologia rozwija się bardzo dynamicznie. W konsekwencji możliwe jest wystawianie elektronicznych dokumentów księgowych. Ogromną popularnością cieszy się format PDF, który jest łatwy w obsłudze, a także posiada szereg zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Jakie elementy powinna posiadać faktura w formacie PDF?

W jaki sposób zapisać fakturę na pliku w biurze rachunkowym? Biuro rachunkowe- za co odpowiada? Na co zwrócić uwagę zawierając umowę z biurem rachunkowym? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Jakie elementy powinna posiadać faktura w formacie PDF?

Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że faktura elektroniczna w formacie PDF, podobnie jak w przypadku faktury papierowej, zawiera niezbędne elementy, które to wskazane są w Art. 106e. Ustawy o podatku od towarów i usług. W praktyce oznacza to, że nie obędzie się bez daty wystawienia, numerów, które nadane zostały w ramach serii.

Jak zapisać fakturę na pliku?
Jak zapisać fakturę na pliku?

Ważnym elementem jest imię i nazwisko, ewentualnie nazwa podatnika czy też nabywcy towarów lub usług (razem z adresami). Każda faktura w formacie PDF musi zawierać numer, który jest identyfikuje podatnika na potrzeby podatków. Warto wspomnieć o dacie dokonania czy też zakończenia dostawy poszczególnych towarów (lub wykonania usługi). Ważnym elementem jest nazwa i rodzaj towaru bądź usługi, która została wykonana, ilość dostarczonych towarów lub zakres usług, cena jednostkowa towaru bądź usługi, ewentualne koszty upustów lub obniżek, wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług.

Faktura PDF obowiązkowo musi zawierać określoną stawkę podatku, jak i również sumę wartości sprzedaży netto. Należy podzielić ją na sprzedaż objętą stawkami podatku, jak i sprzedaż, która jest zwolniona od podatku. Ostatnimi dwoma elementami jest kwota podatki od sumy wartości sprzedaży netto, jak i również kwota należności ogółem.

W jaki sposób zapisać fakturę na pliku w biurze rachunkowym?

Dość zastanawiająca może okazać się kwestia tego, w jaki sposób zapisać fakturę na pliku w biurze rachunkowym. Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jak to jest możliwe? Otóż zależy to od tego, z jakiego programu księgowego korzystamy. Z reguły musimy wykorzystać możliwości eksportowania poszczególnych faktur, jednakże w każdym oprogramowaniu wygląda to nieco inaczej.

Godna uwagi jest Fakturowania, która umożliwia wystawienie faktury elektronicznej właśnie w formacie PDF. Możliwe jest zapisanie jej na dysku twardym komputera, a także wysłanie kontrahentowi, co z pewnością jest godne uwagi. Aby szybko i skutecznie zapisać fakturę PDF na dysku, w pierwszej kolejności po wystawieniu dokumentu naciskamy przycisk “Export”, a następnie “Pobierz PDF”. Dokument zostanie wówczas automatycznie zapisany na dysku.

Biuro rachunkowe – za co odpowiada?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, za co tak naprawdę odpowiada biuro rachunkowe, bo to wbrew pozorom nie zawsze jest oczywiste. Przedsiębiorcy decydują się na wybranie takiej firmy, aby zlecić prowadzenie księgowania w przedsiębiorstwie. Jeśli chodzi o zakres wykonywanych czynności, zależy on przede wszystkim od przedsiębiorcy. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że odpowiedzialność danego biura rachunkowego zależna jest od oferowanych usług.

Na dzień dzisiejszy biura oferują szeroki katalog możliwości. Można tam znaleźć chociażby prowadzenie wymaganych rejestrów i ksiąg rachunkowych, doradztwo w zakresie księgowości lub podatków, przygotowanie i wysyłanie deklaracji podatkowych, przygotowanie dokumentów do zmiany profilu działalności gospodarczej. Biura rachunkowe oferują również pomoc od przygotowania dokumentów rejestracyjnych, dzięki czemu minimalizowana jest liczba błędów na wczesnym etapie. Zaawansowani księgowi dbają o to, aby zgłosić firmę w poszczególnych instytucjach, jednocześnie by uzyskać nic i konieczne dokumenty.

Na co zwrócić uwagę zawierając umowę z biurem rachunkowym?

Wiemy już, w jaki sposób zapisać fakturę w formacie elektronicznym na pliku, a także za co odpowiada biuro rachunkowe. Warto teraz posiąść podstawowe informacje na temat tego, na co zwracać uwagę przy zawieraniu umów z biurem rachunkowych. Otóż niezbędne jest sporządzenie umowy w formie pisemnej pomiędzy obiema stronami. Na jej podstawie możliwe jest dowiedzenie się, jakie są wzajemne prawa i obowiązki stron.

Należy również określić obowiązki, które nakładane są na biura rachunkowe. Najczęściej mogą one dotyczyć rodzaju prowadzonej dokumentacji (m.in. księga przychodów i rozchodów, ewidencja środków trwałych, ewidencja dla potrzeb VAT, wydatki stałe). Warto również określić zakres obowiązków. Najczęściej jest to obliczanie składek, doradztwo w zakresie obowiązkowych, podejmowanie działalności gospodarczych itd. Nie w sposób nie wspomnieć o sporządzaniu deklaracji podatkowych. Co godne podkreślenia- są one przedkładane organom skarbowym w późniejszym okresie.