Ile kosztuje system RFID?

Ile kosztuje system RFID?

Ile kosztuje system RFID? W dzisiejszych czasach tradycyjna technologia polegająca na czytaniu kodów kreskowych zastępowana jest przez nowoczesne systemy RFID. Posiadają one wiele zalet, zapewne dlatego są tak chętnie wykorzystywane. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, czym te systemy RFID się wyróżniają, a także czym dokładnie jest system RFID i w jaki sposób działa. Gdzie może być stosowany system RFID? Jakie zalety posiada system RFID? Ile może kosztować nas takie rozwiązanie? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, dlatego też serdecznie zapraszamy do jego lektury potencjalnie zainteresowanych czytelników.

Co to jest system RFID i w jaki sposób działa?

bariera mikrofalowa 200mZanim rozpoczniemy dywagacje na temat systemu RFID, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czym on tak właściwie jest. Otóż skrót ten pochodzi od angielskich słów Radio-Frequency Identification, co po przetłumaczeniu na nasz ojczysty język oznacza identyfikację za pośrednictwem fal radiowych. Tego typu nowoczesna technologia umożliwia zarówno odczytywanie, jak i przesyłanie danych. Dodatkowo nie ma problemów, jeśli chodzi o zasilenie chipów, które to odpowiedzialne są za przechowywanie danych. W zależności od tego, na jaki rodzaj znacznika zdecyduje się przedsiębiorca, odczyt i zapis danych możliwy jest w różnych odległościach, które wynoszą od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilkunastu metrów, co z pewnością jest satysfakcjonującą wartością. Warto wspomnieć o tym, że cały system zbudowany jest w taki sposób, że możliwe jest odczytywanie wielu tagów w jednym czasie- wystarczy, że znajdą się one w zasięgu czytnika, ewentualnie anteny RFID. W praktyce ta nowoczesna technologia stosowana jest w wielu dziedzinach życia. Przykładem mogą być chociażby procesy przemysłowe, produkcyjne, logistyczne, magazynowe, handlowe, a także te, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa.

Zobacz koniecznie:

Gdzie może być stosowany system RFID?

Skoro wiemy już, czym charakteryzuje się przeciętny system RFID, warto zastanowić się nad tym, w jakich sytuacjach może być stosowany. Dość powszechna jest produkcja i przemysł. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest chociażby automatyzowanie wielu procesów, a także identyfikowanie pracowników lub przedmiotów. Dzięki temu usprawniana jest kontrola i przepływy, a efektywność działań znacznie się zwiększa. Kolejnym zastosowaniem jest logistyka i magazyny. Nie da się ukryć, że kompletowanie towarów, a także zarządzanie ich rotacją, to dość problematyczna kwestia. Dużym ułatwieniem jest wcześniej wspomniany system RFID, który sprawdzi się również w identyfikacji majątku firm. Jest to również rozwiązanie, które wykorzystywane jest w branży handlowej, aby szybciej i dokładniej monitorować stan magazynu i lokalizację naszego asortymentu. Przykładem zastosowania jest również budownictwo, a także kontrola dostępu- dzięki systemowi RFID możliwe jest ograniczenie dostępu do niektórych lokalizacji lub obiektów. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że dość powszechnym wykorzystaniem RFID jest standard zwany NFC, który w sposób szczególny użytkowany jest w smartfonach i innych urządzeniach mobilnych.

System RFID – jakie ma zalety?

Ile kosztuje system RFID?Nie da się ukryć, że system RFID jest bardzo powszechnie stosowany ze względu na dużą liczbę zalet. Przede wszystkim przyspiesza się proces związany z rejestracją towarów. Przykładowo 120 elementów pracownik z czytnikiem kodów kreskowych jest w stanie zarejestrować w 3-7 minut. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku systemu RFID, bowiem zawartość palety rejestrowana jest wówczas nawet w kilkanaście sekund. Kolejną zaletą jest minimalizacja ludzkich błędów. Najczęstsze pomyłki wynikają z tego, że towar liczony jest ręcznie przez pracowników. Jest to dość trudne, tym bardziej, jeśli liczba przedmiotów jest stosunkowo wysoka. Warto wspomnieć o tym, że zmniejszają się koszty operacyjne, a inwestycja zwraca się w bardzo krótkim okresie czasu.

Ile może kosztować system RFID?

Ile może kosztować system RFID? Jest to pytanie, które zadaje sobie wiele osób zainteresowanych tą technologią. Okazuje się, że wskazanie tych wartości w jednoznaczny sposób jest dość problematyczne. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że wiele zależy od kilku czynników i aspektów. Możliwe jest jednak uśrednienie niektórych wartości. Przykładowo bramka RFID razem z czytnikiem i antenami może kosztować nas od 20 do 30 tys. zł. Na potrzeby obliczeń założono, że jedna bramka w strefie przyjęcia będzie wystarczająca. Dodatkowo musimy doliczyć koszty związane ze specjalistycznym oprogramowaniem i wdrożeniem systemu. Ostateczna cena oscyluje w granicach od 10 do 50 tys. zł. Nie możemy jednak zapominać o otagowaniu. Koszt jednego tagu wynosi od 80 groszy do 2.50 zł. Jeśli zsumujemy ze sobą powyższe wartości, wówczas możemy dojść do wniosku, że uruchomienie podstawowego systemu RFID w przedsiębiorstwie to koszt, który wynosi około 40 tys. złotych. Oczywiście jest to jedynie symulacja i przykład, w rzeczywistości wartości te mogą nieco się różnić.