Kredyty firmowe – co warto wiedzieć? Prowadzenie własnego biznesu to niezwykle trudne zadanie. Wiąże się to z ryzykiem, a sami właściciele są odpowiedzialni za swoje dochody. Tak się składa, że borykają się z utratą płynności finansowej. Wpływa to m.in. na zmniejszoną ilość zamówień lub nierzetelnych/nierzetelnych kontrahentów. Zwykle w takich przypadkach dla firmy wymagany jest kredyt. Wątpliwe jest jednak, aby przedsiębiorca, który działa na rynku od co najmniej 12 miesięcy, posiada dochody na rachunku bankowym i ma nienaganną historię w BIK, może ubiegać się o kredyt bankowy.
Dla wielu powyższe warunki mogą być trudne do spełnienia, dlatego pozabankowe pożyczki na działalność gospodarczą cieszą się dużą popularnością. Cechuje je szybkie podejmowanie decyzji i minimum formalności. Co jeszcze musisz o nich wiedzieć?
Oferty Pożyczek Pozabankowych dla Firm
Rynek pożyczkowy oferuje bogactwo ofert dla zwykłych konsumentów. W przypadku korporacji – produktów pozabankowych jest zdecydowanie mniej. Tylko nieliczne parabanki mają rekomendacje dla właścicieli firm. z czego to wynika Po pierwsze, w przypadku imprez solowych popularne są konta bankowe z kartami debetowymi. Dla niektórych klientów banków dostępne są specjalne oferty, ale zwykle warunkiem jest prowadzenie działalności przez co najmniej wspomniane – 12 miesięcy. W efekcie przedsiębiorcy skłaniają się w stronę rynku pozabankowego. Pożyczki oferowane przez parabanki to:
- rata,
- chwilówki do 30 dni,
- nisko oprocentowana pożyczka zabezpieczona, ale wymaga zabezpieczenia.
Rodzaje kredytów biznesowych
Instytucje pożyczkowe mają różnorodne programy pożyczkowe dla firm, a przedsiębiorcy mają duży wybór. Najpopularniejsze to:
- Kredyty inwestycyjne na realizację projektów inwestycyjnych.
- Kredyt obrotowy na bieżące wydatki firmy.
- Pożyczki na spłatę pomagające zachować płynność finansową.
- Kredyty pomostowe udzielane są na wzmocnienie działalności firmy (po uprzedniej rekomendacji).
- Pożyczki technologiczne wspierające rozwój produkcji/technologii.
Czy kredyty dla firm są drogie?
Jeśli kredyt nie wymaga zabezpieczenia, jego koszt jest niemal nie do odróżnienia od kredytu konsumenckiego. Oprocentowanie jest na zbliżonym poziomie i można negocjować, jeśli kwota jest wysoka. Jeśli przedsiębiorca chce uzyskać lepsze/specjalne warunki, musi liczyć się z tym, że są one dostępne tylko poprzez kredyty/pożyczki bankowe. Ciekawą opcją jest złożenie wniosku o kartę kredytową, gdzie limit w wysokości nawet kilku tysięcy złotych pomoże zachować płynność finansową bez zaciągania kredytu. Pożyczki pozabankowe dla firm doskonale sprawdzą się w sytuacjach awaryjnych, które zmuszają do zapewnienia środków „tymczasowo”. Przedsiębiorcy będą mogli realizować swoje inwestycje i plany, a finanse firmy będą na stabilnym poziomie.
Dlaczego przedsiębiorcy korzystają z pożyczek pozabankowych?
Jak wspomniano wcześniej, banki wymagają od przedsiębiorców przedstawienia dokumentów potwierdzających ich dochody oraz weryfikujących ich zdolność kredytową. Parabanki traktują swoich klientów dokładnie na odwrót. Jest dostępny dla każdego, kto dopiero rozpoczyna działalność gospodarczą, nie wymaga żadnych zaświadczeń, a wszelkie procedury i formalności ograniczone są do minimum. To bardzo ważne pytania, zwłaszcza dla firmy, która dopiero co powstała i nie może jeszcze wykazywać przychodów. Pożyczki pozabankowe dla firm mają różne parametry. Jest to bardzo ważne, ponieważ przedsiębiorcy mogą je nabywać zgodnie ze swoimi potrzebami. Pożyczki firmowe z gwarancją to najkorzystniejsza forma wsparcia finansowego. Czemu? Ponieważ pożyczkodawca może podjąć bardzo niewielkie ryzyko.
Pożyczki pozabankowe dla firm – o których warto wiedzieć
Niezależnie od wielkości firmy, jej właściciel może ubiegać się o pozabankowe pożyczki dla firmy. Oczywiście musi spełniać normy wymagane przez parabank. Jak wspomniano powyżej, są one mniej restrykcyjne niż banki. Pieniądze są dostępne niemal od ręki, bez zbędnych procedur. Wystarczy złożyć wniosek i czekać na decyzję kredytową instytucji finansowej. Warto dodać, że niektóre perspektywiczne banki udzielają pożyczek bez sprawdzania BIK. To bardzo ważna informacja, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy w przeszłości mieli problemy z płynnością finansową i trafili do BIK-u. Wpis w rejestrze uniemożliwiał uzyskanie kredytu bankowego. Banki pozabankowe z kolei wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów. Zwykle nie wymagają zaświadczenia z urzędu skarbowego, a wniosek o pożyczkę i proces jej rozpatrywania przebiegają w krótkim czasie.
W sumie pożyczki pozabankowe to szansa dla nowych przedsiębiorców, tych, którzy zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą, jak i tych, którzy już działają, ale mają negatywne wpisy, np. w BIK. Parabanks oferuje wsparcie finansowe wszystkim klientom, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.