Izolacja piankowa pur jest zdecydowanie najskuteczniejszą metodą ocieplania budynków. Ta technologia jest bardzo potrzebna, ponieważ UE przechodzi na budowanie wyłącznie budynków klasy A. Do izolacji akustycznej, izolacji ścian wewnętrznych, sufitów od podłogi do podłogi często stosuje się piankę poliuretanową o otwartych komórkach.
Pianki poliuretanowe zamkniętokomórkowe stosowane są do izolacji obrysów zewnętrznych budynków, fundamentów, elewacji, dachów, sieci ciepłowniczych, zbiorników termicznych itp. Pianka poliuretanowa o gęstości powyżej 60 stosowana jest również jako wodoodporny materiał do piwnic, piwnic itp.
Ogrzewanie pianką pur
Izolacja pianką pur https://ocieplanie-dachow.com.pl/ to złożony proces techniczny, w którym dwa składniki są podgrzewane, transportowane i mieszane pod ciśnieniem za pomocą specjalnego sprzętu. Materiał składa się z dwóch składników, izocyjanianu i poliolu, otrzymywanych przez zmieszanie podgrzanych składników pod wysokim ciśnieniem, a właściwie jest to tworzywo sztuczne. Pianka poliuretanowa ma rozbudowaną strukturę komórkową, a jej komórki zawierają około 90% substancji gazowych. Około 10% całkowitej objętości pianki składa się ze sztywnych struktur ścianek o zamkniętych komórkach.
Obecnie w różnych dziedzinach wykorzystywane są różne rodzaje pianek poliuretanowych. Od pralek domowych, gąbek, materacy, foteli samochodowych, po budownictwo, izolacje hydrauliczne, technikę wojskową i kosmiczną. W zależności od wymieszania różnych składników wyjściowych otrzymujemy pianki poliuretanowe o odpowiednio różnej gęstości, wytrzymałości i wielkości komórek, które wpływają na przewodność cieplną, właściwości dźwiękochłonne i higroskopijność materiałów wyjściowych.
Producenci tego materiału prowadzą badania nad sztucznym starzeniem się materiału, aby zrozumieć jego właściwości użytkowe. Pianka poliuretanowa nie powinna mieć kontaktu z kwasami nieorganicznymi i rozpuszczalnikami organicznymi, a bezpośrednie narażenie na promieniowanie UV może mieć również negatywne skutki. Dlatego konieczne jest izolowanie pianki poliuretanowej przed działaniem promieni słonecznych.
Wskazania do ogrzewania pianką pur
W krajach o dość wilgotnym klimacie producent zaleca stosowanie pianki pur o zamkniętych komórkach wyłącznie do celów budowlanych. Zaleca się, aby jako materiał wygłuszający ściany wewnętrzne i sufity stosować wyłącznie piankę poliuretanową o otwartych komórkach. Typ zamkniętokomórkowy jest doskonale izolowany, prawie nieprzepuszczalny dla wody i pary oraz nie boi się korozyjnych środowisk chemicznych. Ponadto jest wysoce odporny na duże zmiany temperatury.
Zdolność pochłaniania dźwięku czystej pianki poliuretanowej
Właściwości dźwiękochłonne materiału zależą od parametrów, takich jak jego elastyczność, przepuszczalność powietrza, całkowita grubość materiału izolacyjnego i jego właściwości dźwiękochłonne, a także częstotliwość dźwięku. Podczas eksperymentów stwierdzono, że półelastyczna pianka poliuretanowa o otwartych komórkach zapewnia najlepszą izolację akustyczną.
Higroskopijność pianki pur
Sztywna pianka poliuretanowa ma jedną z najniższych absorpcji wilgoci – może osiągnąć 1% do 3% swojej pierwotnej objętości na dzień. Ten wskaźnik zależy od składu pianki pur. Im gęstsza warstwa izolacyjna, tym mniej wody może wchłonąć. Istnieją również specjalne dodatki, które zmniejszają wchłanianie wody. Ognioodporność i udarność pianki pur można poprawić, nakładając kompozycję gipsową na powierzchnię pianki pur.
Pianka poliuretanowa doskonale sprawdza się na wszystkich powierzchniach i przykleja się do każdego materiału, czy to betonu, kamienia, szkła, drewna czy metalu. Jedynym materiałem nieprzywierającym do tej izolacji jest folia i materiał foliowy, to znaczy podstawa musi być stabilna i sztywna. W niektórych przypadkach należy wziąć pod uwagę pewne cechy podstaw przygotowania. Przy zastosowaniu izolacji z pianki poliuretanowej kształt obrabianej powierzchni i jej nierówności nie mają znaczenia.
Izolacja piankowa pur staje się coraz bardziej popularna, ponieważ materiał jest bardzo lekki i prawie nie obciąża powierzchni. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku izolacji podłóg, dachów i konstrukcji szkieletowych. Podczas natryskiwania warstwy pianki nie tylko wygłuszamy, ale także izolujemy sufity, ściany i ścianki działowe. Wzmocniliśmy je dzięki jednolitej sztywnej izolacji.
Funkcje aplikacji
Ogrzewanie pianą pur jest bardzo wygodną metodą w użyciu.
Jego aplikacja odbywa się w następujący sposób:
-
-
- Usuń brud, kurz i olej z powierzchni roboczych.
- Podgrzać izolowany cylinder do +18-20°C i dokładnie wstrząsnąć.
- Pistolet montażowy jest przykręcony do końca cylindra.
- Na pistolet natryskowy nałożyć specjalną dyszę i ustawić ją w pozycji poziomej lub pionowej (w zależności od sposobu nanoszenia mieszanki).
- Po naciśnięciu spustu pistoletu powierzchnia pokryta jest pierwszą warstwą materiału termoizolacyjnego. Po 20 minutach ponownie spryskaj.
-
Uwaga! Podczas pracy butelkę należy regularnie wstrząsać. Izolacja piankowa pur https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/ jest ekonomiczna, ponieważ jej zastosowanie nie wymaga montażu ościeżnic. Ponadto montaż można wykonać bez dodatkowych materiałów (kleje, folie, folie). Ogrzewanie pianą pur nie reaguje na zmiany temperatury przez cały rok. Jest stabilny od -60 do +160 stopni Celsjusza. Materiał ściśle przylega do wszystkich elementów konstrukcyjnych bez spoin, pustek, nierównych pasowań. Pianka Spray Pur jest wszechstronna i może trwać przez dziesięciolecia. Służy do prac zewnętrznych i wewnętrznych w celu poprawy właściwości użytkowych domów prywatnych, budynków i konstrukcji przemysłowych, budynków gospodarczych i komunikacji.