Czy studia podyplomowe są w stanie pomóc nam w naszej karierze zawodowej?

Czy studia podyplomowe są w stanie pomóc nam w naszej karierze zawodowej?

Czy studia podyplomowe są w stanie pomóc nam w naszej karierze zawodowej? Wciąż brakuje rąk do pracy. Masa ogłoszeń, brak chętnych, postoje. Sytuacja na polskim rynku zmieniła się na przestrzeni kilku ostatnich lat diametralnie. Polacy wyjeżdżają do pracy za granicę, u nas coraz większa grupa pracowników ze Wschodu. O ile w przypadku wolnych zawodów każdy niemal może dostać zatrudnienie, kto złoży aplikację, o tyle w przypadku specjalistów, rekrutacja przebiega zupełnie inaczej, bowiem pracodawcy poszukują ludzi, którzy znają się na swojej pracy i którzy robią to dobrze.

Czy studia podyplomowe są w stanie pomóc nam w naszej karierze zawodowej?Bardzo dużą grupę osób, którymi są zainteresowani przedsiębiorcy zajmują ludzie, którzy mają ukończone studia podyplomowe. Takie bowiem osoby są w pełni przygotowane zarówno pod względem teoretycznym, jak również i praktycznym do podjęcia pracy na określonym stanowisku, w konkretnej branży.

Osoby rekrutujące pracowników przede wszystkim zwracają uwagę na doświadczenie zawodowe. Jeśli mamy do czynienia z ludźmi młodymi, którzy tego nie doświadczenia nie mieli gdzie zdobyć, wówczas bierze się pod uwagę fakt, czy mają oni ukończone studia podyplomowe czy też nie. Dlaczego jest to takie ważne? Po pierwsze w oczach pracodawcy takie osoby są odbierane w pełni profesjonalnie. Stale się kształcą, zdobywają wiedzę, kończą konkretne specjalizacje. Takie osoby nie boją się wyzwań, są stale gotowe do działania i chętne do tego, by pogłębiać wiedzę i podnosić kompetencje. Po drugie, osoby takie na studiach podyplomowych uczą się zupełnie inaczej, niż studenci na magisterce. Podyplomówka to przede wszystkim liczne warsztaty, zajęcia w grupach, burza mózgów i różnorodne działania, które mają na celu zdobytą teorię zamienić na praktykę. To sprawia, że pracodawcy wiedzą, iż zatrudniając takie osoby, będą w pełni zadowolone z jakości ich pracy.

Kim są wykładowcy studiów podyplomowych?

To, co szczególnie istotne i ważne, na studiach podyplomowych wykładają eksperci, którzy w swojej branży są prawdziwymi profesjonalistami. Nie przekazują oni czysto teoretycznej wiedzy, którą studenci już posiadają, ale dzielą się oni swoimi doświadczeniami, przekazuję praktykę, przedstawiają dane rozwiązanie z zupełnie innej strony. Studia podyplomowe to najlepsza z możliwych inwestycja w siebie i w swój rozwój. Dzięki nim można zdobyć pracę o jakiej się marzy, można awansować i wspinać się po szczeblach kariery zawodowej. Eksperci wykładający na uczelniach nie są po to, by dawać słuchaczom pojęcia i teoretyczne wskazówki. Oni mówią, co robić, by w danym miejscu i na konkretnym stanowisku się odnaleźć. Poprzez pracę w grupach i wszelkiego rodzaju warsztaty takie osoby zdobywają przede wszystkim umiejętności i zdolności, dzięki którym podjęcie pracy na konkretnym stanowisku nie stanowi absolutnie żadnego problemu, ale jest zawodowym wyzwaniem, które z przyjemnością chce się podjąć.

Kiedy najlepiej studiować podyplomówkę?

Na studia podyplomowe można zdecydować się w dowolnej chwili, ale wymogiem jest ukończenie studiów licencjackich. Jedni wybierają ten rodzaj studiów zaraz po licencjacie, inni decydują się na nie po studiach magisterskich, jeszcze inni mając wiele lat pracy za sobą i chcąc podnieść swoje kompetencje. Kiedy jest najlepszy czas na ten rodzaj studiów? Na pewno w czasie trwania już pracy zawodowej. Studia podyplomowe nie mają być kontynuacją nauki, ale mają być jej uzupełnieniem, jeśli wymaga tego praca. Na początku dobrze jest więc zdobyć doświadczenie zawodowe, a więc poszukać odpowiedniej pracy związanej z ukończonym kierunkiem studiów, a następnie jeśli wymaga tego sytuacja, postawić na określoną specjalizację, dzięki której można starać się o lepsze stanowisko, o awans lub założenie własnej firmy. Często pracując widzimy, że mamy w jakimś zakresie braki, że czegoś nie potrafimy, coś sprawia nam problem. Decydując się na podyplomówkę mamy szansę uzupełnić braki wypełniając je wiedzą przekazaną przez prawdziwych ekspertów. Jeśli wybieramy się z kolei na studia po studiach, dalej zdobywamy teorię, a o praktyce nie mamy tak naprawdę zielonego pojęcia. Kiedy zaś pracujemy, wiemy jak to wygląda w te praktyce, a więc posiadamy odniesienie i zdajemy sobie sprawę,, nad czym można pracować, co trzeba jeszcze zmienić, w jakim zakresie działać.

Życie zawodowe każdego z nas jest niezwykle ważne, bowiem zajmuje ono większą część naszego życia. Co więcej, od niego zależy nasza satysfakcja i zadowolenie, które dalej wpływa i na nasze życie prywatne. A do tego wszystkiego nasza praca daje nam pieniądze, od których zależy to, na jakim poziomie możemy żyć. Warto się więc szkolić, warto po studiach, a w trakcie podjętej pracy stawiać na studia podyplomowe, warto w końcu wciąż dążyć do bycia lepszą wersją siebie każdego dnia. Tylko poprzez odpowiednią pracę nad sobą, możemy być ciągle w obiegu, pracując tam gdzie chcemy, a nie gdzie pracować musimy. To jest rzecz priorytetowa.