Jak wykorzystać nadmiar tkaniny?

Jak wykorzystać nadmiar tkaniny?

Jak wykorzystać nadmiar tkaniny? Osoby, które szyją doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak dużo materiału z całego procesu pozostaje niewykorzystane. Niezależnie od tego, czy materiałem naszego działania są tkaniny dziecięce, czy też te przeznaczone dla dorosłych, zawsze zostaje nam mniejszy lub większy ich skrawek, z którym często nie mamy pojęcia, co zrobić. W tym krótkim poradniku postaramy się przedstawić kilka naszych pomysłów na to, by je praktycznie wykorzystać. Posłużymy się przy tym właśnie tkaninami dziecięcymi.

Tkaniny dziecięce – jak wykorzystać ich nadmiar?

Z nadmiarem skrawków tkanin dziecięcych (ale nie tylko ich) zmaga się każda osoba, która zajmuje się szyciem. Nie da się tego, niestety, uniknąć, jednak można to w zgrabny sposób wykorzystać, skrawki te przeobrażające czy to w dodatki do szytych w przyszłości rzeczy, czy też w pełnoprawne wyroby. Poniżej przedstawiamy kilka naszych pomysłów na ich praktyczne i efektywne wykorzystanie.

1. Stwórzmy z nich matę dla niemowlaka

Maty dla niemowląt są świetnym i ostatnimi czasy w zatrważającym tempie nabierającym na popularności elementem, który możemy wykonać ze skrawków materiału. Wystarczy, że określimy ich rozmiar (może on być dowolny, co dodatkowo sprzyja naszym pracom), a następnie całość uzupełnimy mięciutkim wypełnieniem (w ilości odpowiadającej zarówno naszym potrzebom, jak i temu, jak dużą ilością materiału dysponujemy). Całość ma prostą konstrukcję, a najmłodszego na pewno ucieszy.

2. Zaplanujmy uszycie kocyka

Kocyk ma to do siebie, że musi być delikatny i przyjemny w dotyku – a takie właśnie cechy jest mu w stanie “narzucić” tkanina dziecięca. Jej skrawków możemy użyć zarówno do stworzenia całego kocyka, jak i wzorków na nim. Co ważne, kocyk zwykle wykorzystujemy w warunkach domowych – niezależnie więc od tego, czy zdecydujemy się na prawdziwy misz-masz tkaninowy, czy też jednolitą formę, sprawdzi się w akcji i będzie spełniał swoje zadania.

3. Uszyjmy pościel

Pościel, podobnie, jak wspomniany przez nas kocyk, nie jest czymś, co pokazywaliśmy każdemu. Trafia ona do naszej sypialni, gdzie stawia się przede wszystkim na komfort – wygląd jest na dalszym planie. Właśnie dlatego skrawki materiału są w stanie posłużyć jako część pościeli. Tkaniny dziecięce doskonale się do tego nadają, gdyż są przyjemne w dotyku, a jednocześnie łatwe w utrzymaniu czystości i niepodrażniające skóry.

4. Zaprojektujemy własną poduszkę

Jak wykorzystać nadmiar tkaniny?Ogólnie pojęta zasada głosi, że poduszek w domu nigdy za wiele. Jeżeli więc mamy do dyspozycji odpowiednio dużo nadmiarowej tkaniny dziecięcej i chcemy ją w jakiś sposób wykorzystać, dobrze byłoby zaprojektować właśnie poduszkę. Ta jest w stanie ozdobić przestrzeń, ale i wprowadzić do niej nieco kontrastu. Jest przy tym bardzo elastyczna w formie. Zanim przejdziemy do właściwego szycia, zadbajmy o to, by znaleźć jej wypełnienie, ale też określić, gdzie finalnie się znajdzie. To zadecyduje o tym, w jakim stylu będziemy podejmować się szycia. Skoro już dysponujemy tkaniną dziecięcą, być może przygotujemy ją z myślą o pokoju naszego najmłodszego? W projektowaniu liczy się również funkcja. Jeżeli dziecko ma się nią bawić, nie musimy przykładać dużej wagi do wyglądu – jeśli z kolei będzie leżała, tutaj musimy szyć z myślą właśnie o nim.

Tkaniny dziecięce – główne zalety związane z ich wykorzystaniem

Nie bez przyczyny jako przykład wykorzystaliśmy tkaniny dziecięce. To one są bowiem najbardziej uniwersalne, bo i przystosowane do kontaktu z najbardziej wymagającymi, a jednocześnie delikatnymi odbiorcami – dziećmi. Dobrej jakości tkaniny przeznaczone dla dzieci to takie bawełniane, a do ich największych zalet należy:

  • możliwość prania w wysokiej temperaturze bez jakiegokolwiek wpływu na ich miękkość i fakturę – wiele spośród nich można nawet gotować, jednak większość będzie wymagała prasowania po jakimkolwiek praniu;
  • łatwe prasowanie, na którym nie spędzimy całych godzin;
  • miękkość i przyjazność skórze – tkaniny dziecięce, jak już wcześniej wspomnieliśmy, doskonale sprawdzą się w kontakcie z najbardziej wrażliwą, a zarazem wymagającą skórą – w związku z tym lubią je kobiety, znane ze swojej delikatności, ale i właśnie dzieci. Co za tym idzie, za ich pośrednictwem można robić praktycznie wszystko – bez obawy, że nie przyjmie się i nie sprawdzi się w akcji.
  • łatwość prowadzenia pod maszyną – tkaniny dziecięce należą do tych najbardziej elastycznych, co powinni docenić wszyscy szwacze. Doskonale dostosowują się do ich wizji, a prowadzenie ich po maszynie nie powinno sprawić żadnego problemu. W związku z tym szycie za ich pośrednictwem jest czystą przyjemnością.

Podsumowanie

Resztki tkanin dziecięcych możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów, kiedy tylko chcemy. Ich świetna struktura sprawia, że nadadzą się do wielu różnych zastosowań – zawsze będą przyjemne w dotyku i przyjazne skórze. Jeśli więc w czasie szycia zostaną nam skrawki tychże tkanin, niezależnie od tego, czy większe, czy też mniejsze, nie wyrzucajmy ich. Schowajmy do szuflady, a w przyszłości będziemy mogli je wykorzystać – zarówno jako dodatek do większych prac, jak i jako samodzielną część nowych ubrań czy dodatków.