Interesujące fakty na temat implantów stomatologicznych

Interesujące fakty na temat implantów stomatologicznych

Interesujące fakty na temat implantów stomatologicznych. Rośnie zainteresowanie zabiegami związanymi z wszczepianiem implantów stomatologicznych. Mając na uwadze powyższe, pacjenci coraz częściej próbują zaczerpnąć informacji zarówno na temat samego zabiegu, jak i rodzajów stosowanych implantów.

Czy zabieg jest bolesny?

Bardzo często pacjenci zastanawiają się czy podjęcie decyzji o skorzystaniu z zabiegu wszczepienia implantu, będzie wiązać się z dużym bólem. Obecny rozwój stomatologii pozwala na przeprowadzenie wszczepienia podczas rutynowego zabiegu. Jest on wykonywany po wstępnym wywiadzie z pacjentem i badaniu, które uwzględnia warunki panujące w jamie ustnej.

Interesujące fakty na temat implantów stomatologicznychImplanty zębów wszczepiane są z wykorzystaniem bardzo skutecznej metody znieczulenia miejscowego. Dzięki temu pacjent czuje się w sposób komfortowy i w zasadzie nie odczuwa on większego bólu. Po wizycie może pojawić się na dziąśle niewielki obrzęk. Znika on jednak już następnego dnia od przeprowadzenia zabiegu. Z pewnością nie przeszkadza on w normalnym, codziennym funkcjonowaniu. Czas spędzony u stomatologa nie jest długi. Zwykle zabieg udaje się przeprowadzić w 20 – 30 minut. Sam proces zrastania się sztucznego korzenia z kością jest już znacznie dłuższy. Może to być nawet okres kilku miesięcy. Żeby przez ten czas nie pozostawać z ubytkiem, stosuje się uzupełnienie tymczasowe.

Reakcja alergiczna

Mówi się również o tym, że implanty zębów mogą wywoływać różnego rodzaju reakcje alergiczne. Implanty bardzo często wykonane są z tytanu. Jest to materiał obojętny z punktu widzenia oddziaływania na organizm człowieka. Nie jest on w stanie wywołać żadnych reakcji alergicznych w jamie ustnej. Pewnego rodzaju problemy mogą pojawić się wokół implantów. Dotyczą one zapaleń, które statystycznie występują jedynie w 5 procentach przypadków u osób, które posiadają zdrowe dziąsła. Odsetek ten rośnie w przypadku pacjentów z nieleczonymi chorobami przyzębia. W takim przypadku może wynosić nawet 20 – 30 procent.

Implanty zarówno dla ludzi młodych, jak i seniorów

Nawet zaawansowany wiek nie stanowi żadnego przeciwwskazania. Implanty zębów mogą zostać wczepione zarówno osobie młodszej, jak i seniorowi. Decydująca jest przede wszystkim ilość oraz wymiary kości w okolicy braku zębowego. Osoby starsze często mają sporo problemów wynikających z ruchomych i wypadających protez. Dobrym posunięciem jest właśnie zastosowanie implantów dla ich stabilizacji. W tym celu dokonuje się wszczepienia czterech mini implantów, które stanowią pewne i długotrwałe rozwiązanie problemów związanych z ruchomością oraz wypadaniem protezy. Tego rodzaju zabieg doskonale sprawdza się w sytuacji, w której doszło do znacznego zaniku kości. Uniemożliwia to bowiem przeprowadzenie terapii z zastosowaniem klasycznych implantów o większych rozmiarach.

Kiedy należy wszczepić implant?

Implanty zębów powinny być stosowane jak najszybciej po utracie zęba. Nie dotyczy to jedynie problemu związanego z estetyką. W takiej sytuacji pozostałe zęby mogą przemieszczać się na skutek powstałego ubytku. Wszystko to może się przyczyniać powstawaniem zaburzeń zgryzu. Nieuzupełniane braki zębowe prowadzą także do różnego typu powikłań. Może być to na przykład zanik kości, który uniemożliwi w przyszłości skorzystanie z implantów. Dodatkowo może dojść również do przeciążenia pozostałych zębów, co znacząco wpływa na ich ścieranie i staje się powodem zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych.

Z tego też powodu implanty zębów wszczepiane wcześniej, są z pewnością rozwiązaniem o wiele bardziej bezpiecznym. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą zdyskwalifikować pacjenta z zabiegu.

Implanty zębów nie powinny być wszczepiane dzieciom i młodzieży. Ich proces kształtowania kości jeszcze się bowiem nie zakończył. Szacuje się, iż następuje to dopiero w wieku 19-21 lat. Problemy przysparzają również różnego rodzaju choroby, takie jak zaburzenia krzepnięcia krwi, zaawansowana osteoporoza lub cukrzyca. Powodują one trudności w przeprowadzeniu zabiegu, mogą też zaburzać przebieg gojenia po jego zakończeniu.

Gdzie wybrać się na zabieg?

Wszczepienia implantów zębów można dokonać w obecnych czasach właściwie w każdej klinice dentystycznej. Podejmując decyzję dobrze jest jednak skorzystać z oferty stomatologa posiadającego już pewne doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu zabiegów. W takiej sytuacji z pewnością należy liczyć się również z koniecznością wykonania operacji, które poprzedzają wszczepienie implantu. Nie warto jednak oszczędzać. Niższa cena może odbić się na jakości samego implantu. Podczas wizyty dobrze jest zapytać implantologia, jakiego rodzaju implant zostanie zastosowany i czy gwarantuje on wysoką jakość. Czasem implanty wykonane z tytanu, są bowiem zastępowane przez ich tańsze odpowiedniki. Miejmy na uwadze, że w pierwszej kolejności liczy się jednak nasze zdrowie i nie powinniśmy na nim oszczędzać. Implanty zębów są poza tym produktem niezwykle trwałym i posłużą nam jeszcze przez wiele kolejnych lat, a w przypadku zapewnienia odpowiedniej higieny jamy ustnej, być może nawet do końca życia.