Wyraziste, kolorowe skarpety

Wyraziste, kolorowe skarpety

W świecie skarpetek nie muszą rządzić szarość, czerń i biel. Kolory radosne, optymistyczne, wywołujące uśmiech są mile widziane. Od kilku sezonów trendem w asortymencie skarpet jest tęcza barw, prawdziwa eksplozja kolorów i wzorów. Wyraziste, kolorowe skarpety mogą być dodatkiem do stylizacji lub stać się jej główną częścią. Wszystko zależy od fantazji i woli noszącego.  Trendy są w tej materii bardzo liberalne.

Odwaga modowa młodzieży

Młodzi ludzie interesują się modą, rozmawiają o niej, chcą ubierać się zgodnie z trendami podpatrzonymi na największych światowych tygodniach mody. Z drugiej strony poszukują swojego stylu, eksperymentują, łączą różne wzory i materiały. Kolorowe skarpety  mogą odmienić strój. Nudne jeansy nabiorą lepszego efektu, jeżeli nałożymy do nich skarpety z motywem pandy, owoców lub psa. Wystarczy tak mały element, jak skarpety, aby stylizacja „ożyła”, stała się wesoła i zapowiadała piękny dzień. Dla młodzieży wyróżnienie się w klasie, z tłumu  na imprezie jest bardzo ważne, ponieważ pozwalają stworzenie własnych niepowtarzalnych i ciekawych stylizacji. Eksperymenty z modą pozwalają im poznać swój styl i odnaleźć siebie w środowisku rówieśniczym. Kolorowe skarpety to  wstęp do miłego rozpoczęcia dnia – niezbędna dawka koloru i optymizmu. Młodzież lubi kolory, ciekawe połączenia i akcenty kolorystyczne. Dlatego kolorowe skarpety zdobywają największą popularność wśród młodych ludzi.  Odkrywanie mody wiąże się z tej grupie wiekowej z łamaniem stereotypów i większą odwagą do wyrażania siebie poprzez ubiór i inne dodatki.  Nie podlegają tak silnie dresscode. Na co dzień w szkołach nie wymaga się określonego ubioru i nie narzuca kolorów. Wyjątek stanowią oficjalne uroczystości i egzaminy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z jeansów o długości 7/8 wystawały skarpetki w arbuzy.

Stonowane obuwie

Aby wyraziste, kolorowe skarpety były lepiej widoczne, dobrze jest założyć do nich obuwie o stonowanym kolorze, np.: czarnym, szarym, białym lub brązowym. Najważniejsze jest to, aby na butach nie było żadnych aplikacji, pasków, koronek i innych ozdób, które mogłyby przykuć uwagę zamiast kolorowych skarpet.  Wzorzyste, wielobarwne skarpety najlepiej prezentują się na tle butów o jednolitym, stonowanym kolorze, ponieważ obuwie nie odbiera uroku skarpetom. A przecież chodzi o to, aby wyeksponować skarpety. Poza tym kolorowe skarpety w połączeniu z wielobarwnymi butami spowodowałyby kolorystyczny przesyt, a w skrajnych sytuacjach cała stylizacja mogłaby wyglądać kiczowato. Łączenie kolorowych skarpet z innymi częściami garderoby wymaga wyczucia umiaru. Spodnie/szorty/spódnica i buty powinny być jednokolorowe i stanowić tło do pokazania ciekawego wzoru skarpet. 

Element wspólny stroju ze skarpetkami

Kolorowe skarpety to dość trudny element do stylizacji. Jeden błąd i zamiast ciekawego stroju, mamy kiczowaty ubiór niepasujący do siebie, ani do okazji. Styliści radzą, aby  choć jedna rzecz z garderoby pasowała do kolorowych skarpetek lub z nimi kontrastowała, np.:  zielona bluza plus zielone skarpety w ulubione wzory lub żółte skarpetki do granatowej czapki. Całość ubioru musi być wspólna i przemyślana. W eleganckich stylizacjach jeden z kolorów na skarpetkach może odpowiadać barwie krawatu. Dawniej obowiązywała zasada, że w skarpety powinny być w takim samym kolorze, jak spodnie.  Jednak wraz z pojawieniem się kolorowych skarpetek, powyższa zasada uległa dezaktualizacji. Dozwolone jest łamanie powyższej zasady. Inaczej nie da się nosić fioletowo- czerwonych skarpet. Damskie spodnie mają o wiele większy zakres kolorystyczny niż męskie. W przypadku damskich spodni bez problemu można kupić spodnie czerwone, chabrowe, różowe, zielone, limonkowe, żółte, pomarańczowe, białe, srebrne. Zakres kolorystyczny spodni męskich to najczęściej: czarny, siwy, niebieski jeans w różnych odcieniach, khaki, granatowy, sporadycznie można kupić żółte w odcieniu musztardowym lub brązowe. Przy tak niewielkim wyborze kolorystycznym spodni, panowie, którzy chcą nosić kolorowe skarpety, są zmuszeni łamać zasadę dopasowania koloru  skarpet do spodni. Tylko w taki sposób mogą pokazać wyrazistość kolorowych skarpet. Łamanie konwenansów pozwala na stworzenie swojego, niepowtarzalnego stylu. Ubiór powinien wyrażać osobowość człowieka. Cała zabawa w noszeniu kolorowych skarpet tkwi w tym, aby były one wyraziste i wyróżniały się spośród innych elementów stroju. Dobierając je pod kolor spodni, można stracić ich wyjątkowość i sens noszenia.

Kolorowe skarpetki to propozycja dla ludzi odważnych, którzy lubią ubierać się w wielobarwne rzeczy lub chcą przełamać swoją dotychczasową stylizację, dodając do niej kolorowy element.  Współczesna moda umożliwia łączenie różnych nietypowych zestawień, które nawet mogą być szokiem dla opinii publicznej. W kwestii ubioru należy kierować się swoim gustem, wygodą, ewentualnie sytuacją, a nie rozglądać się na styl innych i zastanawiać się, czy strój spodoba się sąsiadowi, znajomym lub najbliższej rodzinie.