Skrytki sejfowe - kompleksowy przewodnik po najbezpieczniejszej formie przechowywania przedmiotów

Skrytki sejfowe – kompleksowy przewodnik po najbezpieczniejszej formie przechowywania przedmiotów

Skrytki sejfowe – kompleksowy przewodnik po najbezpieczniejszej formie przechowywania przedmiotów. W dzisiejszych czasach bardzo nieroztropnym jest trzymanie wszystkich naszych oszczędności w formie gotówkowej – stale rosnąca inflacja i niestabilna złotówka skłaniają, by owe pieniądze zainwestować. Niezależnie od tego, czy obiektem tej inwestycji będzie złoto, czy też postawimy na obligacje państwowe lub chociażby biżuterię – zawsze będzie to znacznie lepsza opcja. Problemem, który może pojawić się w jej przypadku może się jednak okazać przechowywanie cennych rzeczy. Prawda, trzymając je w domu mamy je pod stałą kontrolą i posiadamy do nich ciągły dostęp. Co jednak, gdy zostaniemy okradzeni?

Właśnie dlatego powinniśmy rozważyć sięgnięcie po takie rozwiązanie, jak skrytki sejfowe. Warszawa, Łódź, Kraków – nie ma znaczenia, gdzie mieszkamy. Wszędzie znaleźć można bank czy firmę, która je oferuje. A w tym poradniku przedstawimy wszystko, co przed zdecydowaniem się na nie powinniśmy wiedzieć.

Czym są skrytki sejfowe w Warszawie i dlaczego warto na nie postawić?

Skrytki sejfowe - kompleksowy przewodnik po najbezpieczniejszej formie przechowywania przedmiotówSkrytki sejfowe w Warszawie to specjalne miejsca (przypominające szatnie na dworcach, choć wykonane w nieporównywalnie wyższym standardzie), w których możemy przechowywać nasze wartościowe przedmioty. Znajdują się w sejfach banków lub firm depozytowych i są monitorowane, chronione i właściwie zabezpieczone. Korzystanie z nich wiąże się z koniecznością podjęcia się złożonej procedury (opisujemy ją w dalszej części artykułu).

Skrytkę możemy otworzyć wyłącznie my – w nagłych sytuacjach o dostęp do niej może jednak wystąpić i policja (jeśli istnieje podejrzenie ukrywania w nich dowodów), komornik czy sam bank (na przykład gdy zalegamy z opłatami za nią).

W skrytce możemy przechowywać praktycznie wszystko, co będzie mogło się w niej zmieścić. Pod warunkiem, że jest ono zgodne z prawem i nie stanowi substancji wybuchowych i radioaktywnych, broni czy artykułów ulegających zepsuciu. Udowodnienie przechowywania owych przedmiotów jest jednak trudne – w czasie umieszczania i wyjmowania rzeczy jesteśmy bowiem jedyną osobą przebywającą w całym pomieszczeniu ze skrytką.

Istnieje wiele powodów, ze względu na które ludzie często sięgają po skrytki depozytowe. Należą do nich:

  • bezpieczeństwo – skrytki sejfowe są pilnowane całodobowo przez fizycznego pracownika, ale i systemy monitoringu. Ponadto, umiejscowione są w miejscach, do których przestępcy nie mają dostępu, a jego pozyskanie jest praktycznie niemożliwe bez zostania zauważonym;
  • wygoda i dostępność – posiadamy niemal tak samo swobodny dostęp do skrywanych przedmiotów, jak w przypadku ich trzymania w domu – w banku dostaniemy się do nich w godzinach otwarcia placówki. Firmy prywatne z kolei udostępnią nam je w dowolnych godzinach, również w nocy;
  • niska cena – nie ma tańszej, a zarazem przynajmniej porównywalnie bezpiecznej opcji na przechowywanie drogocennych rzeczy, aniżeli właśnie skrytka depozytowa.

Jak wygląda korzystanie z takiej skrytki?

Pierwszym krokiem, jakiego będziemy musieli się podjąć celem wynajęcia skrytki sejfowej w Warszawie będzie podpisanie stosownej umowy (z kim? o tym poniżej). Dopiero po tym i po uiszczeniu opłaty abonamentowej otrzymamy dostęp do naszego indywidualnego kluczyka (a konkretnie – jego jedynej kopii). Posłuży on nam do otwierania skrytki, ale nie będzie jedynym elementem wymaganym w całym procesie.

Aby otworzyć skrytkę, będziemy musieli posłużyć się dwoma kluczami – tym naszym oraz takim posiadanym przez sam bank/firmę depozytową.. W całym procesie będzie nam zatem musiał towarzyszyć pracownik instytucji depozytowej. Każde kolejne otwarcie jest oczywiście ewidencjonowane i wymaga od nas okazania dowodu tożsamości.

Bank, a może firma prywatna?

Choć naturalnym jest, że nasz majątek chcemy powierzyć miejscu, które byłoby najbezpieczniejsze, a synonimem właśnie bezpieczeństwa jest bank, nie zawsze może on być dla nas opcją. Po pierwsze – banki dysponują ograniczoną przestrzenią depozytową. Skrytki w ich obrębie są więc najczęściej już zajęte. Po drugie, wyłącznie niektóre oddziały banków dają dostęp do skrytek – i to zazwyczaj w godzinach swojego działania. Nie zawsze nas to urządza.

Dobrą alternatywą dla banków mogą być prywatne firmy depozytowe, oferujące właśnie skrytki sejfowe w Warszawie. Ich plusem jest dostępność, wygoda (zwykle można się do nich dostać 24 godziny na dobę) i bardzo podobny system działania. Minusem może się z kolei okazać wysoka cena i konieczność ubezpieczenia skrytki na własną rękę. Obie opcje są jednak bardzo korzystne i bezpieczne – wszystko reguluje bowiem umowa. To, czy zawrzemy ją z bankiem, czy też z prywatnym przedsiębiorcą zależy wyłącznie od nas.

Podsumowanie

Doskonałą opcją na przechowywanie cennych przedmiotów, w tym niekoniecznie gotówki, są skrytki sejfowe. Warszawa, czy jakiekolwiek inne miasto, daje nam dostęp do wielu firm i banków pozwalających na ich wynajem – pamiętajmy, że będzie nas to nieco kosztowało, niezależnie od tego, czy postawimy na usługi banku, czy na ofertę prywatnej firmy depozytowej. Za stałą cenę zyskamy jednak bezpieczeństwo i po prostu spokojny sen.