Plakaty na ścianę

Plakaty na ścianę

Plakaty na ścianę – dziś modne jest dekorowanie nimi ścian, to nie tylko pięknie wygląda, mówi o dobrym guście właściciela wnętrza, ale może też podkreślić zalety przestrzeni i ukryć jej wady. Jakich zasad musisz przestrzegać, aby harmonijnie udekorować swoje wnętrze plakatami na ścianę. W ofercie znajduje się wiele plakatów o różnych motywach i stylach, dzięki czemu możesz znaleźć obraz, który odzwierciedla Twój nastrój. Weźmy na przykład nowoczesny geometryczny wzór do kuchni i klasyczną fotografię przyrodniczą do sypialni.

Wzajemna harmonia plakatów na ścianę

Plakaty na ścianę można formować w grupach obok mebli według zasady wzajemnej harmonii lub w formie kwadratu. W pokoju z wysokim sufitem wypadałoby umieścić prostokąt czterech obrazów. Możesz wziąć sześć lub osiem, w zależności od wielkości pokoju. Aby wyglądały całościowo, umieść je bliżej siebie. Ramki do plakatów powinny są cienkie, a obraz lekki, wtedy możesz stworzyć efekt okna.

Symetria i asymetria w plakatach na ścianę

Możesz spróbować tworzyć kompozycje stosując mieszanie rozmiarów i kształtów plakatów: symetrycznie i asymetrycznie. Mając jednak na uwadze ogólny styl oraz treść. Czasami doskonale sprawdzają się opcje kontrastowe. W przypadku układu asymetrycznego wybierz plakaty na ścianę, posiadające odmienne rozmiary, ale jedną tematykę. Pamiętaj, aby nie zaburzyć kompozycji, w tym celu nie pozostawiaj dużych odstępów między plakatami. Jeżeli chcesz uzyskać symetryczną aranżację wykorzystaj plakaty posiadające jednakowe wymiarach oraz ramki. Ta metoda dobrze równoważy wnętrze pomieszczenia, czyniąc je surowym i stabilnym. Aby wizualnie wyrównać plakaty i lepiej je postrzegać, zastanów się, które ramy są używane do tworzenia kompozycji. Lepiej ułożyć je tak, aby górne pole było nieco mniejsze niż dolne. Ta opcja jest uważana za najbardziej skuteczną w przypadku umieszczania w pionie.

Wyróżnienie części pomieszczenia za sprawą plakatów na ścianę

Za pomocą odpowiednio umieszczonych plakatów na ścianie możesz wyróżnić część wypoczynkową nad sofą narożną. Jeśli chcesz zwiększyć wysokość sufitu, plakaty należy umieścić pionowo. Dzięki poziomej pozycji możesz wizualnie zwiększyć długość ściany. Nad masywnymi meblami przydałyby się plakaty o większych rozmiarach z masywniejszymi ramami, w przeciwnym razie małe obrazki z wąskimi ramkami znikną na tym tle. Czarno-białe plakaty, ułożone w asymetrycznym porządku, dobrze prezentują się w gabinecie nad biurkiem.

Prawidłowa aranżacja wnętrza dzięki plakatom na ścianę

Prawidłowe wieszanie plakatów na ścianę nie jest tak proste. Przy nieumiejętnym obchodzeniu się z tego rodzaju dekoracją ścienną mogą wystąpić nieprzyjemne incydenty ze zniekształceniem wnętrza. Ulubionym sposobem wieszania plakatów przez projektantów wnętrz jest sytuacja, gdy są one umieszczone na tej samej ścianie blisko siebie w odpowiedniej kolejności lub odwrotnie, w sposób chaotyczny.

Plakaty na ścianę
Plakaty na ścianę

Dodatkowo skoreluj skalę obrazu z obiektami otoczenia. Konieczne jest, aby we wnętrzu wyglądały proporcjonalnie, nie zagubione na ścianie, ale też nie przygniecione swoją skalą. Plakaty pozwalają dopasować proporcje mebli. Na przykład możesz wizualnie zmniejszyć nieporęczną sofę, umieszczając nad nią grupę plakatów. 

Zwróć uwagę na dekorację ściany, na której zamierzasz umieścić elementy dekoracyjne. Tapeta w jasnych kolorach ze wzorem nie jest najlepszym tłem dla plakatu, ponieważ odwraca uwagę. Jeśli plakat zlewa się kolorystycznie ze ścianą lub gubi się na jasnym tle, użyj kontrastowej ramy. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę oświetlenie, zarówno naturalne, jak i sztuczne. Pożądane jest, aby plakat na ścianie był dobrze oświetlony, ale jednocześnie nie znajdował się bezpośrednio naprzeciw źródła jasnego światła, co może prowadzić do blaknięcia. Dodatkowo występowanie silnych odbić na szkle utrudni jego oglądanie. Umieść plakat znajdujący się naprzeciwko źródła światła pod szkłem antyrefleksyjnym. Istnieje również szkło muzealne, które nie tylko pełni funkcję antyrefleksyjną, ale także chroni dzieło przed blaknięciem.

Wskazówki od profesjonalistów

Dekorowanie wnętrza plakatami to wszechstronna i bardzo ekscytująca metoda zdobienia ścian. Ale nawet profesjonalni projektanci czasami potrzebują pomocy specjalistów. Na przykład przy wyborze oprogramowania lub drukarki do drukowania plakatów, które chce się zobaczyć w swoim wnętrzu. Projektanci wnętrz, architekci, pracując z klientami na etapie przygotowania projektu aranżacyjnego, przykładają dużą wagę do rozwiązań kolorystycznych. Istotną rolę odgrywają również półtony we wnętrzu. Aby kolorowy obraz na ekranie skalibrowanego monitora i wydrukowany szkic były dokładnie takie same, zalecamy używanie profesjonalnych drukarek atramentowych.

Technologie cyfrowego druku plakatów wielkoformatowych otworzyły nowe możliwości dekoracji domów, biur i kawiarni. Twoje nagie ściany zostaną przekształcone, wystarczy wydrukować efektowne plakaty autorskie. Możesz szybko i łatwo zamówić plakaty na ścianę lub stworzyć własny projekt plakatu lub wybrać spośród setek przykładów motywujących fraz. Dużym zainteresowaniem cieszą się plakaty przedstawiające architekturę miast, zwierzęta, naturę, elementy motoryzacji, powrót do PRL, krajobrazy, mosty itd.