Jak powstaje sitodruk?

Jak powstaje sitodruk?

Jak powstaje sitodruk? Kiedy organizujemy duże wydarzenie sportowe czy event, bardzo często potrzebujemy na tego rodzaju spotkania gadżetów reklamowych, które pozwoliłyby z jednej strony być świetną opcją do wygrania dla uczestników, widzów. Z drugiej zaś strony elementy, czyli nagrody, które można zgarnąć w konkursach, dobrze gdyby służyły również do celów marketingowych i informowały o wydarzeniu.

Gadżety w postaci koszulek

Świetnym przykładem gadżetów na tego rodzaju wydarzenia są koszulki. Koszulki lubią niemal wszyscy i zawsze znajdą jakieś zastosowanie. Co istotne, zakup ich oraz wykonanie specjalnych nadruków jest całkiem opłacalną kwestią. Dlatego decydując się na zorganizowanie ciekawego wydarzenia, warto rozważyć właśnie wypuszczenie linii koszulek, które sprawią, że uczestnicy będą mogli poczuć się jeszcze bardziej uczestnikami spotkania i dostaną pamiątkę, która będzie im służyć jeszcze przez wiele lat, jednocześnie przypominając o ciekawych momentach z przeszłości.

Nadruk jako ozdoba na ubraniu

Ubrania z różnego rodzaju ozdobami na tkaninach bardzo często przykuwają wzrok. Jedną z popularniejszych metod ozdabiania ubrań – koszulek czy bluz są liczne sposobu nadruku. Nadruk jest dosyć szybką i stosunkowo niedrogą opcją ozdoby stylizacji. Przede wszystkim w przypadku koszulek sprawdza się świetnie i w wielu sklepach można znaleźć tego potwierdzenie. Jeśli chodzi o wysoki nakład tej samej grafiki na koszulkach, na przykład w ramach promocji, to jedną z najlepszych metod nadruku będzie sitodruk.

Siatki do sitodruku – z czego są wytwarzane i jak sprawdzają się przy tej metodzie przenoszenia wzorów i kolorów na ubrania?

Sitodruk jest opcją, jaką w swojej ofercie posiadają niemal wszystkie drukarnie zajmujące się tego rodzaju przenoszeniem zdobień na tkaniny. Warto więc zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami, czym właściwie sitodruk jest. Sitodruk jest techniką przenoszenia wzorów na materiały za pomocą specjalnie przygotowanych siatek na matrycy. Siatki te są gęste, a  dostająca się pomiędzy nitkami farba jest wtłaczana w materiał. Siatki wykonywane są z różnych materiałów. Znajdziemy na rynku siatki metalowe, ale znajdziemy także takie, które wykonane są z bawełny, jedwabiu czy nawet nylonu. Do wykonania każdego druku potrzebny jest także komponent w postaci farby.

Dwa najczęściej wykorzystywane typy farby do sitodruku – czym się różnią i co warto o nich wiedzieć?

W przypadku sitodruku wykorzystuje się najczęściej dwa typy farby. Pierwszym z nich są farby wodne. Farby wodne charakteryzują się przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, dosyć rzadką konsystencją. Drugim typem farby, również stosowanym przy metodzie sitodruku jest farba plastizolowa. Ten rodzaj z kolei charakteryzuje się zdecydowanie większym stopniem gęstości oraz lepszym kryciem. Warto mieć jednak na względzie, że farba plastizolowa posiada formaldehyd oraz dodatki innych składników które mają nieprzyjemny zapach. Kiedy farba za pomocą specjalnych siatek zostanie przeniesiona na materiał, na przykład na koszulkę, kolory trzeba jeszcze utrwalić. Odporność barw i nadruku można uzyskać wykorzystując temperaturę około stu sześćdziesięciu stopni.

Proces nanoszenia druku na koszulkę – jak wygląda i skąd pochodzi ta właśnie metoda?

Warto wspomnieć także o samym procesie przenoszenia kolorów na tkaninę. Tutaj wykorzystywane są specjalne prasy lub po prostu ręcznie wtłacza się farbę. Metoda sitodruku ma swoją bardzo ciekawą i starą tradycję, wywodzącą się jeszcze z Japonii. Za jej pomocą ozdabiano stroje – kimona. Tutaj szablonem był specjalny, wycinany z papieru wzór. Przygotowany szablon można było nanieść na specjalne sito. Sita z kolei wytwarzano z surowców naturalnych, do których można było mieć łatwy dostęp. Czasem siatkę tworzono także z włosów. Metoda była bardzo podobna do obecnej, bowiem pomiędzy wypustki siatki wtłaczano.

W jakich przypadkach sitodruk będzie najlepszą i najbardziej opłacalną opcją? Gdzie warto kupować koszulki do nadruków

drukarnia cyfrowa Wrocław
drukarnia cyfrowa Wrocław

Druk sitowy dzisiaj jest stosunkowo tani, przypomina nieco metodę druku offsetowego. To znaczy zdecydowanie bardziej opłaca się go zastosować, kiedy mamy do przeniesienia na powierzchnię materiału wiele takich samych odbitek. Wówczas przygotowany jest jeden szablon, który nieustannie pracuje i poprzez wtłaczanie farb, wykonuje na kolejnych egzemplarzach kolejne odbitki. Jeśli zaś chodzi o materiał, na którym możemy robić odbitki, to tutaj mamy dosyć duże pole manewru. Jeśli chcemy wykonać sitodruk na swoich własnych ubraniach, mamy zakupione koszulki, na których potrzeba odpowiedniej grafiki promocyjnej czy napisów, wówczas z takimi właśnie materiałami należy udać się do drukarni, aby na miejscu można było dokonać wyceny. Wiele drukarni posiada także swoje modele koszulek czy bluz, w różnych rozmiarach czy krojach. Dlatego też warto sprawdzić tę opcję, bowiem wówczas usługa może być zdecydowanie tańsza, niż w przypadku kiedy w osobnym miejscu będziemy zaopatrywać się w koszulki i gdzie indziej wykonywać sitodruk.