Jak obliczyć ile rolek tapety potrzebuję?

Jak obliczyć ile rolek tapety potrzebuję?

Jak obliczyć ile rolek tapety potrzebuję? Chcesz zmienić wystrój wnętrz w swoim mieszkaniu, odwiedzasz sklep internetowy z tapetami… Wiele propozycji wydaje się godnych uwagi… Tapety gładkie i wzorzyste, tradycyjne papierowe i nowoczesne, winylowe… Trudno się zdecydować. Dodatkowo, sytuację komplikuje jeszcze konieczność zamówienia odpowiedniej ilości rolek. Nie ma sensu kupować zbyt wiele, to niepotrzebny wydatek. Nikt nie chce jednak utknąć w trakcie remontu z powodu brakującego kawałka tapety! Jak obliczyć, ile rolek tapety będzie potrzebnych? To naprawdę proste!

Ile tapety znajduje się w jednej rolce?

Jak obliczyć ile rolek tapety potrzebuję?

Tapety pokojowe zazwyczaj sprzedawane są w standaryzowanych rolkach, typowych dla Unii Europejskiej. Szerokość takiej rolki to 53 cm, a długość to 10 m. Nietrudno więc obliczyć, że rolka takiej tapety powinna teoretycznie wystarczyć na pokrycie ok. 5m2 powierzchni (bo 0,53m x 10m = 5,3m2).

Nie oznacza to jednak, że na rynku nie znajdziemy tapet w innych wymiarach rolek!  Niektórzy producenci oferują rolki o szerokości 70 cm (0,7m) oraz długości 10 m bieżących, co daje możliwość wytapetowania ściany o powierzchni 7m2.  Zdarzają się też rolki dużo dłuższe, na przykład o długości 25 m. Ilość tapety w rolce należy jednak do podstawowych informacji, podawanych przez producenta.

Jak obliczyć potrzebną ilość gładkiej tapety?

Załóżmy, że kupujemy szare tapety do salonu albo jasnobeżową, winylową tapetę do ciemnego korytarza. Jak obliczyć, ile  standardowych rolek o wymiarach 0,53x10m zamówić?

Ponieważ chcemy zamówić tapetę jednokolorową, bez wzorów, nie musimy przejmować się tzw. pasowaniem tapety (czyli przesunięciem wzoru). Wystarczy więc uwzględnić powierzchnię ścian w interesujących nas pomieszczeniach. Załóżmy więc, że nasz salon ma 6 m długości, 4,5 metra szerokości, a pomieszczenie ma 2,25 m wysokości. Dodatkowo, w salonie mamy 2 okna o wymiarach 2m x 1,75m oraz szerokie drzwi o wymiarach 1,2m x 2m.

Jak obliczyć ilość potrzebnej tapety?

  1. Po pierwsze, obliczamy powierzchnię ścian. Mamy dwie ściany o wysokości 2,25 m i szerokości 6 m oraz dwie kolejne o tej samej wysokości i szerokości 4,5 m. Ich łączna powierzchnia wyniesie więc:

                  2 x 6m x 2,25m + 2 x 4,5m x 2,25m=27m2 + 20,25m2 = 47,25m2.

  1. Po drugie, obliczamy łączną powierzchnię okien i drzwi:

                  2 x 2m x 1,75m + 2m x 1,2m = 7m2 + 2,4 m2 = 9,4m2

  1. Odejmujemy od powierzchni ścian obliczoną łączną powierzchnię drzwi i okien:

                  47,25 m2 – 9,4 m2 = 37,85 m2

  1. I w końcu, dzielimy uzyskaną powierzchnię przez ilość metrów kwadratowych tapety w rolce, uzyskując ilość potrzebnych rolek:

                 37,85 m2 : 5 m2 = 7,57

Oczywiście, nie można kupić części rolki, dlatego zaokrąglamy uzyskany wynik w górę. Wiemy już, że do salonu należy zamówić 8 rolek tapety.

Tapeta we wzory – ile rolek będzie potrzebnych?

Sytuacja może się wydawać nieco bardziej skomplikowana, jeśli zamierzamy zakupić tapety wzorzyste. Nowoczesne tapety ścienne do przedpokoju, z wyraźnymi geometrycznymi wzorami, czy tapety ścienne do salonu z motywem bukietów kwiatów wymagają odpowiedniego ułożenia, dopasowania do siebie części wzoru na kolejnych pasach układanej tapety. W takim przypadku należy uwzględnić kwestię pasowania tapety, czyli po prostu przesunięcia wzoru. Aby wzór tapety dobrze wyglądał na ścianie, należy dopasować jego poszczególne elementy, co wiąże się najczęściej z koniecznością odcięcia fragmentu kolejnego kładzionego na ścianie pasa. Długość ta to przesunięcie wzoru, którego wartość (w metrach lub centymetrach) producent zobowiązany jest podać na etykiecie rolki. Jak jednak uwzględnić tę wartość podczas obliczania ilości rolek, które należy zamówić?

 Jak obliczyć ilość wzorzystej tapety do salonu?

  1. Załóżmy, że chcemy zamówić do tego samego salonu tapetę we wzór bukietów tulipanów. Rolka ma standardowe wymiary, a producent zaznaczył na etykiecie, ze pasowanie wzoru wynosi 35 cm. W jaki sposób uwzględnić tę informację, aby nie zamówić zbyt małej ilości tapety? Najprościej jest dodać wartość pasowania tapety, podaną przez producenta, do wysokości ściany, podczas obliczania powierzchni ścian do tapetowania. W związku z tym przyjmujemy, że wysokość pomieszczenia wynosi:

                       2,25 m + 0,35 m  = 2,6 m

  1. Następnie, wykorzystujemy tę wartość dla obliczenia powierzchni ścian salonu:

                      2 x 6m x 2,6m + 2 x 4,5m x 2,6m=31,2m2 + 23,92m2 = 55,12m2.

  1. Wiemy już, że powierzchnia ścian i okien wynosi w sumie 9,4 m2.
  2. Od powierzchni ścian odejmujemy powierzchnię drzwi i okien:

                      55,12 m2 – 9,4 m2 = 45,72m2

  1. Na zakończenie, dzielimy uzyskaną powierzchnię przez wydajność metrów kwadratowych tapety z rolki, uzyskując ilość potrzebnych rolek:

                     45,72m2 : 5 m2 = 9,144 m2

Ponownie, uzyskany wynik zaokrąglamy w górę, z czego wynika, że tym razem potrzebować będziemy 10 rolek tapety. Im większy wzór, tym z reguły większa wartość pasowania, a co się z tym wiąże – mniejsza wydajność tapety z rolki.

Narzędzie do obliczania ilości tapety online

Nadal nie czujesz się na siłach, by samodzielnie obliczyć ilość potrzebnych rolek tapety? Kupując w sklepie stacjonarnym, możesz skorzystać z pomocy personelu sklepu. Jeśli zamawiasz tapetę w sklepie online, również nie będziesz mieć problemu. Online znajdziesz bez trudu wiele kalkulatorów, obliczających automatycznie potrzebną ilość rolek tapety. Wystarczy w odpowiednie pola wpisać wymiary pomieszczenia oraz parametry samej tapety, podane przez producenta. To naprawdę nic trudnego!