Czym jest szkoła języka oraz na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

Czym jest szkoła języka oraz na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

Czym jest szkoła języka oraz na co zwracać uwagę przy jej wyborze? Szkoła językowa jest jednym ze sposobów na naukę efektywną języka obcego. W ofercie językowych szkół znaleźć możemy kursy na poziomach, które są dostosowane do indywidualnych umiejętności, a także przyspieszone wakacyjne kursy czy też kursy skierowane dla firm. Wybór jest spory. Czasem się może to wydawać nieco przytłaczające. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze szkoły językowej?

Najważniejszy nauczyciel

Czym jest szkoła języka oraz na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

Nauczyciel ma to do siebie, że może nas zniechęcić skutecznie do nauki czy też wręcz przeciwnie odkryć nasz potencjał oraz rozwinąć pasje do języka obcego. Dobry nauczyciel to pewnego rodzaju klucz do sukcesu. Gdy idziemy na lekcje języka obcego w grupie to nie mamy nigdy pewności, że nauczyciel, na którego natrafimy, nam pasuje. Jest to indywidualna kwestia i nie chodzi tutaj tylko o przekazywanie wiedzy, a bardziej o samo podejście nauczyciela do uczniów czy też sposobu bycia drugiej osoby. Musimy pamiętać, że w większości przypadków mamy zawsze możliwość zmiany grupy i z tego powinniśmy skorzystać, jeśli mamy takową potrzebę.

Skąd mamy wiedzieć, czy nauczyciel wybrany, jest dobrym nauczycielem? Nie można niczego przewidzieć, zanim danej osoby nie poznamy osobiście. Warto spojrzeć na kwalifikacje danej osoby. Dobry nauczyciel posiadać powinien metodyczne uprawnienia. Wykształcenie czasem nie jest najważniejsze. Osoba posiadająca chociażby tytuł magistra nie gwarantuje niczego. W parze z uzyskanym dyplomem powinny pójść odpowiednie kwalifikacje oraz także predyspozycje do zawodu nauczyciela.

Native speaker

Ostatnimi laty niezwykle popularne, szczególnie w językowych szkołach stały się lekcje języka obcego z native speakerami, a więc użytkownikami rodzimymi danego języka. Najczęściej nie mówią oni w ogóle w języku polskim. Zatem chcąc nie chcąc, podczas zajęć musimy się posługiwać językiem obcym. Zwolennicy tejże metody uważają, że jest to najlepsza metoda, ponieważ ucznia zmusza do posługiwania się jedynie językiem obcym i jest ona o wiele bardziej naturalna. Metoda ta pozwala na zanurzenie się całkowite w danym języku. Wielu osobom to pomaga w pokonaniu językowej bariery. Jednak z drugiej strony, nie każdy użytkownik rodziny języka potrafi innych uczyć. Zastanówmy się, czy my byśmy potrafili obcokrajowcowi wytłumaczyć gramatykę naszego języka? Mówimy przecież w tym języku przez swoje całe życie i nie zdajemy sobie sprawy z tego, że coś mówimy tak, a nie inaczej. Wile gramatycznych zagadnień bierzemy za pewnego rodzaju pewnik i się nie zastanawiamy z czego wynikają one.

Podręczniki

Każda językowa szkoła decyduje sama o tym, jakie podręczniki oraz materiały będą podczas lekcji używane. Podręcznik przede wszystkim powinien być dostosowany do poziomy uczniów. Ważne jest także, aby łączyć w sobie przeróżne zagadnienia dotyczące samej nauki języka. Mowa tutaj o gramatyce, słownictwie, materiałach do słuchania oraz materiałach do czytania. Zaletą dodatkową będzie także układ odpowiedni materiału. Jeśli zagadnienia przedstawione są w sposób uporządkowany, to o wiele łatwiej do nich jest wracać oraz powtarzać. Jednak należy pamiętać, że podręcznik to jednak nie wszystko. Jeśli nauczyciel się skupia się jedynie na samym podręczniku, to powinien być to dla nas ostrzegawczy sygnał. Zajęcia z podręcznikiem samym bowiem nie należą do najprzyjemniejszych. Niewiele osób potrafi skupić się przez całą lekcję na książce.

Pomieszczenia oraz sale

Niemała znacznie również ma pomieszczenie, w którym się uczymy. Szkoła językowa zapewniać powinna uczniom sale odpowiednie do wielkości grupy. Bardzo ważne jest także oświetlenie odpowiednie, jak i także temperatura w sali. Jeśli w danym miejscu nam jest wygodnie, to na pewno proces przyswajania wiedzy będzie o wiele łatwiejszy. Z kolei, gdy coś nam notorycznie przeszkadza, to nie potrafimy się kompletnie skupić. Poza tym, sala do nauki języka powinna być wyposażona odpowiednio. Postawą są słuchawki sprawne przy każdym ze stanowisk. Umożliwiają one odsłuchiwanie dźwiękowych materiałów. Poza tym, w sali znajdować się powinna tablica odpowiednia, rzutnik oraz ekran.

Cena kursu językowego

Dla większości osób czynnikiem niezmiernie ważnym przy wyborze szkoły językowej jest oczywiście cena. Językowe kursy nie należą oczywiście do najtańszych, ale bardzo dużo szkół ma możliwość rozłożenia poszczególnych płatności na raty. Orientując się w cenach poszczególnych kursów, należy wybrać taki, który nie będzie ani tani, ani też za drogi. Kursy zbyt tanie kosztują tyle z jakiegoś powodu konkretnego. Najczęściej jest to niska jakość nauczania czy też jakiś innego rodzaju “haczyk”. Gdy zaś widzimy kursy droższe, to zakładamy, że trafiliśmy na dobrej jakości kurs, w którym cena idzie w parze z jakością. Nie zawsze jest tak. Warto zasięgnąć opinii o danym kursie oraz danej szkole językowej. W ten sposób na podstawie negatywnych opinii uda nam się wyeliminować szkoły o słabej jakości, które nie będą dla nas zbyt dobrym wyborem. Poświęćmy na to nieco czasu. Wybór mamy spory, ponieważ szkół językowych na rynku działa bardzo dużo.